آموزش لینک بیلدینگ

لینک بیلدینگ
به اشتراک گذاری پست

آموزش لینک بیلدینگ

آموزش لینک بیلدینگ

پس از 5 درس مهم قبلی از مجموعه آموزش های سئو ، به یکی از مهم ترین و تاثیر گذارترین درس های این مجموعه آموزشی رسیدیم. منظورم آموزش لینک بیلدینگ می باشد . فرض کنید شما محتوایی که جستجوگر به دنبال آن است را ایجاد کرده اید. محتوایی که پاسخ سوالات جستجوگر را به صورت کامل می دهد. از طرفی هم به دلیل اینکه تمام قوانین سئو داخلی را رعایت کرده اید ، موتورهای جستجو می توانند به درستی محتوای شما را درک کنند. اما سوال من از شما الان این است که آیا موارد ذکر شده برای رتبه گرفتن در گوگل کافی هستند؟

جواب این سوال منفی می باشد. این اقدامات خوبی که انجام داده اید همگی لازم هستند، اما کافی نیستند. برای رتبه گرفتن در نتایج جستجو شما علاوه بر موارد بالا به قدرت و اعتبار هم نیاز دارید. در سئو به آن ” authority ” می گویند. این قدرت و اعتبار توسط لینک بیلدینگ یا به عبارتی لینک گرفتن از سایت های معتبر ، ساختن برند و ایجاد کاربرانی علاقه مند و فعال نسبت به محتوای شما ، ایجاد می شود.

کمپانی گوگل رسما تایید کرده است که لینک ها معتبر و محتوای با کیفیت 2 قسمت از 3 عامل مهم در رتبه گرفتن یک سایت هستند. از دید آن ها سایت های معتبر گرایش دارند که به سایت های معتبر دیگر لینک بدهند. از طرف دیگر سایت های اسپم گرایش دارند که به سایت های اسپم لینک بدهند.

اما با تمام این تفاسیر ، لینک دقیقا چیست؟ شما چگونه می توانید از سایت های معتبر لینک دریافت کنید؟ منظور بنده از لینک بیلدینگ در این درس تنها لینک سازی اصولی و طبق قوانین گوگل می باشد. اجازه بدبد این مطلب را از پایه برایتان باز کنم :

لینک چیست و لینک بیلدینگ در دنیای واقعی به چه شکل است؟

لینک هایی که از سایت های دیگر به سایت شما داده می شوند به لینک های خارجی و یا ” بک لینک ” معروف هستند. این لینک ها که از طریق کدهای HTML ایجاد می شوند ، از سایتی به سایت دیگر اشاره می کنند. آن ها راه ترویج در اینترنت هستند. آن ها شهرت و اعتبار ایجاد می کنند. دقیقا مانند زندگی واقعی !

فزض کنید شما قصد خرید گوشی موبایل را دارید. با چند نفر از دوستان و آشنایان که اصلا یکدیگر را هم نمی شناسند مشورت می کنید و از آن ها می پرسید که از نظر آن ها بهترین برند گوشی موبایل در دنیا کدام است؟ هر کدام از آن ها یک برند را نام می برند. برای مثال یک سری می گویند آیفون بهترین گوشی دنیاست و دلایل آن را به شما می گویند. عده دیگر که سامسونگ دارند هم به شما می گویند سامسونگ بهترین گوشی دنیاست و باز هم دلایل خودشان را می گویند.

تصمیم گیری شما بر اساس کیفیت نظرها

حال شما به این نتیجه می رسید که از این 10 نفر دوست و فامیل ، 4 نفر گفته اند آیفون بهتر است و 6 نفر گفته اند که سامسونگ بهتر است. حالا نوبت به تصمیم گیری نهایی شما برای خرید می رسد و در نهایت شما آیفون را خریداری می کنید! شاید در ظاهر این اقدام شما غیر منطقی باشد . ولی دلیل شما این است که با اینکه تعداد افرادی که سامسونگ را پیشنهاد دادند بیشتر بود ، ولی آن 4 نفری که اپل را پیشنهاد دادند نظرشان در این زمینه برای شما معتبر تر بود. چون یکی از آن ها فروشنده موبایل بود. یکی دیگر از کودکی غرق در دنیای تکنولوژی می باشد. یکی دیگر هم آیفون داشته و هم سامسونگ و نفر آخر هم یک آدم موفق در کسب و کارش می باشد.

در حالی که افرادی که سامسونگ را به شما پیشنهاد داده اند افراد متخصص در این زمینه نبودند و دلایل آن ها برای شما قانع کننده نبوده است. به همین دلیل همه این اطلاعات در ذهن شما جمع بندی شده است و اعتبار بیشتری به گوشی آیفون داده است. لینک دادن از سایت های مرتبط و معتبر به سایت شما دقیقا مشابه همین مثالی است که تعریف کردم! هرچه قدر سایت هایی که به شما لینک می دهند تخصصی و مرتبط به کسب و کار شما باشند ، باعث می شوند جایگاه شما نسبت به رقبایی که از سایت های غیر مرتبط و بی اعتبار لینک گرفته اند ، افزایش یابد.

هر لینک مشابه یک رای

از اواخر دهه 1990 موتورهای جستجو از لینک ها به عنوان یک رای استفاده می کردند تا محبوبیت و اعتبار یک سایت را نسبت به رقبایش متوجه شوند.
لینک های داخلی که در سایت خود ایجاد می کنید دقیقا مشابه همین داستان عمل می کنند. اگر یک صفحه از سایت ، از تعداد زیادی از صفحات دیگر همان سایت لینک گرفته باشد به گوگل این سیگنال را ارسال می کند که این صفحه از اهمیت زیادی برخوردار است. البته اگر این کار به صورت طبیعی انجام شود و نه به صورت اسپم!

موتورهای جستجو نحوه بررسی لینک ها را بهبود داده اند و امروزه با استفاده از الگوریتم های پیشرفته به بررسی سایت ها و لینک های مرتبط به آن ها می پردازند. در عمل ارزیابی لینک های داخلی و خارجی یک سایت به آن ها کمک می کند تا بتوانند جایگاه یک سایت را قضاوت کنند. حال که متوجه شدید لینک بیلدینگ چیست می خواهم به شما بگویم که معیارهای ارزیابی این الگوریتم ها چه مواردی هستند و به چه صورت عمل می کنند.

دستورالعمل های کیفیت گوگل جستجو برای اهمیت زیادی در مفهوم E-A-T – مخفف متخصص، معتبر و قابل اعتماد است. سایت هایی که این ویژگی ها را نشان نمی دهند، به نظر کم کیفیت در چشم موتورها دیده می شود، در حالی که کسانی که به دنبال آن هستند پاداش می گیرند. E-A-T در حال تبدیل شدن به بیشتر و بیشتر مهم است به عنوان جستجوی تکامل و افزایش اهمیت حل برای قصد کاربر.

مفهوم E A T در سئو سایت

گوگل در راهنمایی که منتشر کرده است از عبارت مخفف E-A-T برای رساندن مفهوم خودش درباره کیفیت یک سایت استفاده کرده است.

  • حرف E ابتدای کلمه (expert) به معنای “متخصص”
  • حرف A ابتدای کلمه (authoritative) به معنای “معتبر”
  • حرف T ابتدای کلمه (trustworthy) به معنای “قابل اعتماد”

اگر سایتی این سه کلمه پر معنای گوگل را رعایت کند ، پاداش می گیرد و اگر سایتی هر کدام از این سه کلمه را در سایت خود پیاده سازی نکند، ارزش آن سایت از دید گوگل کم خواهد شد. این مفهوم روز به روز اهمیتش بیشتر می شود . گوگل با این مفاهیم به ما می گوید که هدفش حل مسائل کاربران به بهترین شکل ممکن می باشد.
ایجاد یک سایت تخصصی ، معتبر و قابل اعتماد باید سر لوحه کار تمام متخصصان سئو و صاحبان سایت باشد. خود به خود با ایجاد چنین سایتی باعث علاقه مندی کاربران و جذب مخاطبان هدف خواهید شد و این دقیقا همان چیزی است که گوگل از شما می خواهد!

سایر مطالب