نقش سئو در کسب و کار اینترنتی

سئو در کسب و کار اینترنتی
به اشتراک گذاری پست

نقش سئو در کسب و کار اینترنتی

سئو کسب و کار اینترنتی

سئو در کسب و کار اینترنتی برای تمامی افرادی که یک کسب و کار را راه اندازی یا مدیریت می کنند ، ضروری است. فرقی نمی کند حجم کسب و کار آن ها چقدر باشد. ممکن است یک سایت کوچک فروشگاهی باشد که توسط یک نفر اداره می شود. و یا بزرگترین فروشگاه اینترنتی ایران با بیش از 1000 نفر کارمند باشد .

شاید خیلی از افراد حتی قصد فروش انلاین نداشته باشند. معمولا این دسته از افراد تنها به تولید محتوا می پردازند. سپس با جذب مشتری به سایتشان سعی در فروش محصول به صورت تلفنی و یا حضوری می کنند. ولی باز هم این افراد به سئو در کسب و کار اینترنتی خود نیاز دارند. پیشنهاد می کنم قبل از ادامه مطلب ، دو مقاله قبلی سئو سایت چیست و  اهمیت سئو را مطالعه فرمایید.

سئو مهمترین کانال دیجیتال مارکتینگ می باشد!

در حال حاضر چندین کانال دیجیتال مارکتینگ وجود دارد. از جمله ایمیل مارکتینگ ، تبلیغات بنری ، تبلیغات کلیکی ( مانند Google Ads ) و بسیاری ار راه های دیگر که هر کدام جایگاه و اهمیت خودشان را دارند. اما با تمام این تفاسیر ، می توان گفت که سئو مهمترین و ارزشمندترین کانال بازاریابی دیجیتال می باشد. سئو در کسب و کار اینترنتی شگفتی ایجاد می کند.

برای این حرف دلایل متعددی وجود دارد. می توان به جرات گفت که کسب و کارهای موفق اینترنتی بیشتر از نیمی از مشتریان و بازدیدکنندگان خود را از طریق SEO به دست می آورند. حتی گاهی این رقم به بالای 90 درصد هم می رسد. تمام این اعداد و ارقام قدرت بهینه سازی سایت را نشان می دهد. علاوه بر آن به ما در به دست آورن مزیت های دیگر کمک می کند که من در زیر به چندتا از آن ها اشاره می کنم :

سئو کسب و کار اینترنتی باعث اعتمادسازی کاربران می شود

هنگامی که در زمینه فعالیت خودتان در بین چند سایت اول گوگل باشید ، کاربران به شما اعتماد می کنند. البته این اعتماد سازی مستلزم حضور مستمر شما در بالای نتایج جستجو می باشد. آن هم با تعداد زیادی از کلمات کلیدی مرتبط به زمینه فعالیت شما !

برای مثال زمانی را تصور کنید که یک کاربر در زمینه ” سئو سایت ” به جستجو می پردازد. سپس در بازه های زمانی مختلف به دنبال آموزش های تخصصی سئو می باشد. مانند :

حال تصور کنید در هر جستجو سایت شما جزء نتایج اول تا پنجم باشد. کابر بالاخره یکی از آن ها را باز می کند. این قسمت بسیار اهمیت دارد. دلیل آن هم این است که اگر محتوای شما واقعا برای کاربر مفید واقع شود ، در جستجوی بعدی حتی اگر شما در نتیجه هشتم هم باشید ، سایت شما را باز می کند.

این موضوع باعث برندینگ از طریق سئو می شود!

با اینکار در عمل شما از طریق سئو برندینگ انجام داده اید! در ضمن جذاب تر از همه این ها ، افزایش رتبه شما خواهد بود. به این صورت که گوگل متوجه کلیک بیشتر کاربران بر روی نتایج سایت شما می شود. و هنگامی که بین نتایج موجود بر روی سایت شما ( که در نتایج پایین تر حضور دارد ) کلیک می کند ، گوگل به این نتیجه می رسد که سایت شما برای کاربران ارزشمندتر است. و شایسته رتبه های بالاتر می باشد. پس به این روش جایگاه سایت شما در گوگل بهبود خواهد یافت.

تبدیل ترافیک ارگانیک به مشتری

یکی از مزیت های اصلی سئو در کسب و کار اینترنتی ایجاد ترافیک ارگانیک می باشد . هنگامی که ما مشتریانمان را از طریق بهینه سازی سایت به دست می آوریم ، در عمل در حال جذب مشتریان به صورت ارگانیک ( طبیعی ) هستیم. این دقیقا برعکس حالت پولی می باشد. حال ما باید توانایی این را داشته باشیم که این بازدیدکنندگان بالقوه را تبدیل به مشتری کنیم. به اصطلاح به آن نرخ تبدیل ” conversion rate ” می گویند. برای این کار روش های گوناگونی وجود دارد که در مقالات دیگر به آن خواهم پرداخت.

اگر آمار و ارقام اکثر سایت ها را مشاهده کنید ، متوجه می شوید که درصد بالایی از ترافیک آن ها به صورت ارگانیک می باشد. بعضی وقت ها این عدد به 80 درصد یا حتی بیشتر هم می رسد. یعنی تنها 20 درصد از مابقی ترافیک آنها از طریق تبلیغات کلیکی و یا بنری می باشد. تعداد بسیار کمی هم به صورت مستقیم آدرس سایت شما را در مرورگر تایپ می کنند. پس باید قدر این ترافیک ارگانیک را بدانیم و به درستی از آن بهره برداری کنیم.

هنگامی که شما از طریق گوگل آنالیتیکس نحوه ورود مشتریان به سایت خود را بررسی کنید ، متوجه می شوید که seo با کمترین هزینه بیشترین مشتری را برای شما به دست آورده است.

کاهش هزینه های مارکتینگ با SEO !

چه شما یک کسب و کار کوچک و یا بزرگ باشید، به مارکتینگ نیاز دارید. هر کدام از این کانال های مارکتینگ نرخ بازگشت سرمایه ( ROI ) متفاوتی دارند. از طرف دیگر در هر کدام از این کانال ” هزینه نرخ تبدیل مشتری ” متفاوت است. اگر شما به صورت حرفه ای می خواهید یک کسب و کار اینترنتی را به جلو ببرید ، باید بتوانید هزینه نرخ تبدیل هر مشتری را در کانال های مختلف دیجیتال مارکتینگ محاسبه کنید.

خوشبختانه می توان با قدرت گفت که هزینه نرخ تبدیل مشتری در سئو از تمامی کانال های دیگر ارزان تر است. به این صورت که شاید در ابتدا هزینه بیشتری کنید ولی در بلند مدت تعداد زیادی مشتری بالقوه به سمت شما سرازیر می شوند.

اگر سئو را به درستی انجام دهید ، هزینه های مارکتینگ شما را به شدت کاهش می دهد. این موضوع می تواند تبدیل به مزیت رقابتی شما شود. چرا که این روزها به دلیل افزایش قیمت دلار ، هزینه کانال های دیگر مانند ( display network  ، pay per click و … ) بسیار افزایش یافته است.

جمع بندی نقش سئو در کسب و کار اینترنتی !

تمام موارد بالا مطرح شد تا به شما نشان دهم که سئو در کسب و کار اینترنتی چه تاثیر شگفت انگیزی دارد. بهینه سازی سایت بین 6 ماه تا یک سال زمان نیاز دارد. البته این موضوع به فعالیت سابق شما و رقبای شما بستگی دارد. بعضی مواقع ممکن است به زمان کمتر و یا بیشتری نیاز داشته باشد. که البته به سطح توقع شما هم مرتبط است.

بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو نسبت به کانال های دیگر دیجیتال مارکتینگ زود بازده نمی باشد. اما زمانی که به ثمر برسد با هیچ کدام از آن ها قابل مقایسه نخواهد بود. البته این نکته را فراموش نکنید که سئو برای کسب و کارهای اینترنتی یک فرایند بی پایان است. اما بعد از چند ماه تلاش مستمر تنها برای حفظ جایگاه ها باید تلاش کنید. این موضوع به یک برنامه ریزی استراتژیک و مستمر نیاز دارد.

اگر به مشاوره سئو نیاز دارید ، از طریق واتس اپ و یا تلگرام 09127900656 با من در میان بگذارید. خوشحال می شوم اگر بتوانم به کسب و کار و یا استارت آپ شما کمکی کنم.

سایر مطالب