آیا کامنت مارکتینگ و دریافت بک لینک از آن هنوز هم موثر است؟

دریافت بک لینک در کامنت
به اشتراک گذاری پست

کامنت مارکتینگ و تاریخچه آن از دید سئو

کامنت مارکتینگ

تا همین چند سال پیش افرادی که قصد سئو سایت را داشتند ، برای دریافت بک لینک به کامنت مارکتینگ رو می آوردند. دلیل آن هم تاثیر کامنت در سئو بود. کار آن ها تنها پیدا کردن سایت هایی بود که قابلیت ثبت کامنت را داشتند. بعد از پیدا کردن این سایت ها به سمت آن ها سرازیر می شدند. و با گذاشتن متن های اسپم و قرار دادن کلمه کلیدی به جای نام و نام خانوادگی ، سعی بر دریافت لینک داشتند.

آن هایی که کمی اخلاق مدار تر بودند سعی می کردند از عباراتی همچون : ” خیلی عالی بود ” استفاده کنند! این افراد انقدر به این کار ادامه دادند تا خیلی از مدیران سایت ها مجبور شدند کامنت های خود را ببندند و یا لینک های کامنت را نوفالو کنند! گوگل هم به سرعت متوجه این روش از لینک بیلدینگ شد. به همین دلیل تاثیر آن را کم کرد. و خیلی از سایت هایی که به صورت اسپم به این کار پرداختند را جریمه کرد.

آیا کامنت مارکتینگ هنوز هم موثر است؟

خیلی ها معتقدند کامنت مارکتینگ با هدف دریافت بک لینک دیگر تاثیر ندارد. و دلیل آن ها هم معمولا نوفالو بودن این سبک از لینک ها می باشد. گروهی دیگر از سئو کاران هم هستند که کامنت مارکتینگ را مضر می دانند. و دلیل آن ها هم حساسیت های گوگل بر روی دریافت بک لینک از قسمت دیدگاه ها می باشد.

نظر بنده و خیلی از همکارانی که به صورت تخصصی خدمات سئو می دهند ، با هر دو گروه متفاوت است. اگر کامنت مارکتینگ به درستی انجام شود می تواند تاثیرات مثبت زیادی بر سئو سایت شما داشته باشد. البته لطفا به عبارت ” درست انجام دادن ” بیشتر دقت کنید. اگر برای این کار استراتژی درست ندارید و می خواهید به صورت غیر علمی عمل کنید ، بهتر است کلا کامنت مارکتینگ را فراموش کنید. چون به احتمال زیاد ضرر آن بیشتر از فوایدش خواهد بود. در زیر به نکاتی در این زمینه اشاره می کنم. ولی حتما قبل از اجرا با یک مشاور سئو مشورت نمایید.

2 سوال درباره کامنت بک لینک

در زیر پاسخ دو سوال در زمینه کامنت بک لینک را می دهم . معمولا این دو سوال برای اکثر افرادی که می خواهند در این مسیر قدم بردارند ، پیش می آید.

1- ثاثیر کامنت بک لینک چقدر است؟

بدون شک کامنت بک لینک اگر به صورت درست انجام شود موثر می باشد. شکی نیست که نسبت به قبل تاثیر آن کمتر شده است. و حتی از طرفی حساسیت گوگل بر روی آن ها بیشتر از قبل شده است. اما با طراحی یک برنامه منظم می توانید از فواید آن بهره مند شوید.

2- با وجود تاثیر کم آن چرا باید برایش وقت بگذاریم؟

این نکته را فراموش نکنید که برای لینک سازی موفق ، نیاز به تعادل در لینک های فالو و نوفالو دارید. اگر تمام لینک هایی که برای سایت خود می سازید فالو باشند ، بدون شک گوگل به سایت شما مشکوک می شود. پس ما برای متعادل کردن بک لینک ها به لینک های NOFOLLOW هم نیاز داریم.

یکی از بهترین مکان ها برای ساخت لینک نوفالو ، قسمت دیدگاه سایت ها می باشد. این لینک ها علاوه بر تاثیر مثبتشان ( در صورتی که درست انجام شوند ) به تعادل لینک های ما کمک می کنند. در ضمن می توانند بسیار هدفمند باشند. و حتی می توانند به برندیگ ما کمک کنند.

بایدها و نبایدها هنگام دریافت لینک از قسمت دیدگاه ها

بسیاری از افراد هنگام قرار دادن لینک سایت خود در قسمت دیدگاه ها ، چند اشتباه نابخشودنی می کنند. در زیر به چند تا از آن ها اشاره می کنم :

قرار دادن کلمه کلیدی در قسمت نام و نام خانوادگی

دیگر زمان قرار دادن عبارت ” خرید بلیط هواپیما ” به جای نام و نام خانوادگی گذشت! در گذشته از این تکنیک برای دریافت بک لینک با عبارت کلیدی مورد نظر ، بسیار مرسوم بود. اما این روزها گوگل به خوبی متوجه این روش ها شده است و آن را در دسته تکنیک های کلاه سیاه قرار داده است. از طرفی هم مدیران سایت ها معمولا دیگر این کامنت ها را تایید نمی کنند.

لینک دادن به چند صفحه اصلی سایت

یکی دیگر از کارهایی که می تواند باعث جریمه شدن سایت شما شود ، ایجاد بک لینگ برای تنها چند صفحه از سایتتان در قسمت دیدگاه ها می باشد. اگر کمی منطقی فکر کنیم ، دلیل جریمه شدن در این روش بسیار مشخص است. شما تنها باید به دلیل تکمیل کامنت خود در آن لینک قرار دهید. به عبارتی با قرار دادن لینک می خواهید کمک به تکمیل پاسخ خود نمایید. اما آیا همه پاسخ های تکمیلی شما در صفحه اصلی سایتتان می باشد !؟!

پس ما 95 درصد مواقع ، در کامنت ها به صفحات اصلی سایتمان لینک نمی دهیم. اگر هم بدهیم به صورت URL و یا نام برندمان می دهیم. در کامنت ها تنها باید به مقالات سایتمان لینک دهیم. آن هم زمانی که به مطلب مرتبط باشد.

دریافت لینک از سایت های با Spam Score بالا

خیلی از وقت ها شاهد این موضوع هستیم که افراد برای سئو سایتشان تلاش به لینک سازی در قسمت دیدگاه ها می کنند. اما یک نکته بسیار مهم را فراموش می کنند. آن هم چک کردن اسپم اسکور آن سایت می باشد. بعضی از این سایت ها که به راحتی کامنت قبول می کنند ، دارای اسپم اسکور بالایی می باشند. و شما با این کار در عمل در حال ضربه زدن به خودتان می باشید. یا می توان گفت که در این حالت تبدیل به هم تیمی و یار رقبایتان می شوید!

گذاشتن متن های مرتبط با نیت ارزش آفرینی

سعی کنید اگر می خواهید کامنت مارکتینگ را به صورت اصولی انجام دهید ، دیدگاه ارزش آفرینی داشته باشید. به این معنا که هدف شما از گذاشتن کامنت حل کردن یک مساله باشد. در این صورت علاوه بر اینکه پیام شما تایید می شود ، برایتان بازدید هدفمند هم می آورد. و به برندیگ شما کمک می کند.

دریافت پکیج های آماده 1000 بک لینک کامنت!

یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید برنامه زمانی کامنت گذاری می باشد. من برای پروژه هایی که در دست دارم یک برنامه مشخص کامنت گذاری دارم. اما بسیاری از افراد به دلیل سخت بودن این کار به سمت پکیج های کامنت کشیده می شوند. تنها می توانم این را بگویم که این کار فاجعه است!

دوستانی که این پکیج ها را می فروشند ، حتی اگر در 1000 سایت برتر دنیا برایتان کامنت بگذارند ، به هیچ وجه نمی توانند قوانینی که در بالا عرض کردم را رعایت کنند. و از همه مهمتر اینکه در یک بازه کوتاه به یک باره هزاران کامنت به سمت سایت شما سرازیر می شود و اینجاست که پنگوئن گوگل مچ شما را می گیرد.

ممنون از وقتی که گذاشتید

امیدوارم که این مقاله از مجموعه مقالات سئو برایتان مفید واقع شده باشد. به دلیل گستردگی نکات کامنت مارکتینگ سعی می کنم این مطلب را تکمیل نمایم. خوشحال می شوم نظرات و سوال های شما را در قسمت کامنت های همین صفحه بخوانم و پاسخ دهم. با تشکر ، فرزاد اسماعیلیان

سایر مطالب