2 نکته مهم برای کلمات کلیدی در سایت و موفقیت در سئو

کلمات کلیدی
به اشتراک گذاری پست

کلمات کلیدی در سایت و نقش آن ها در موفقیت سئو

کلمات کلیدی در سایت

همانطور که می دانید ریشه و اساس سئو سایت در کلمات کلیدی نهفته شده است. کلمات کلیدی در سایت می توانند یک فرد و یا یک شرکت را ثروتمند کنند. به دلیل اینکه آن ها بیانگر نیازهای مردم هستند. همه ما این موضوع را به خوبی می دانیم که هر زمان بتوانیم یکی از نیازهای انسان ها را به خوبی برآورده کنیم ، ثروت به سمتمان سرازیر خواهد شد. پیشنهاد می کنم مقاله آموزش یافتن بهترین کلمات کلیدی را مطالعه فرمایید.

کلمات کلیدی در سایت های ایرانی و تاریخچه آن

سال های اولی که وارد فضای وب شده بودم آینده آن برایم بسیار روشن بود. به همه اطرافیانم از شگفتی های آن می گفتم. با انگیزه فراوان درباره آینده شگفت انگیز آن حرف می زدم. ولی متاسفانه در آن زمان کسی به فضای وب خیلی اهمیت نمی داد. کسب و کارها ترجیح می دادند همان روند سنتی خود را حفظ کنند. حتی حاضر نبودند یک سایت برای کسب و کار خود طراحی کنند. چه برسه به دیجیتال مارکتینگ و سئو سایت !

موج اول : وارد شدن کسب و کارها به فضای اینترنت با طراحی سایت

اما خوشبختانه بعد از چند سال همه به سرعت متوجه این بازار شگفت انگیز شدند. و به سرعت برای خود سایت طراحی کردند. سایت هایی که در آن ها تنها چند صفحه ناقص وجود داشت و خبری از محتوا نبود. اما امروزه همه فهمیدند که سایت خالی هیچ کمکی به آن ها نمی کند. و تنها خودشان می توانند سایتشان را پیدا کنند. به همین دلیل بحث سئو سایت پر رنگ شد.

موج دوم: درک اهمیت سئو و کلمات کلیدی برای موفقیت در فضای اینترنت

در موج دوم همه به دنبال یک سئوکار بودند. در این میان با هیجان به افراد و شرکت های مختلف ارائه دهنده خدمات سئو مراجعه می کردند. همه آن ها یک درخواست کلیشه ای داشتند! و آن هم چیزی نبود جز :

آقا اگر ما بخواهیم در این چند تا کلمه کلیدی نتیجه اول گوگل باشیم چقدر می گیرید و چند وقته برای ما این کار را انجام می دید!

انتخاب کلمه کلیدی اشتباه توسط کارفرما

در آن زمان چون سئو تازه در ابتدای راهش بود، هنوز جایگاه خودش را پیدا نکرده بود. به همین دلیل افرادی که خدمات سئو ارئه می دادند هنوز برای خود یک شرایط مشخص نداشتند. همین موضوع باعث می شد که پروژه تنها بر مبنای احساسات کارفرما شکل بگیرد. و این دقیقا اولین قدم برای شکست پروژه بود!

برای مثال کارفرما رویایش این بود که در کلمه کلیدی ” لباس ” نه تنها به صفحه اول گوگل بیاید ، بلکه اولین نتیجه آن هم باشد! در اینجا اگر متخصص سئو هر دلیلی می آورد که این یک طرز فکر اشتباه است ، دلیل بر ضعف و ناتوانی او به حساب می آمد. به همین دلیل خیلی از سئوکارها برای اینکه پروژه را از دست ندهند ، مجبور به قبول این موضوع می شدند.

شاید الان برای بعضی از شما این سوال پیش آید که چرا تلاش برای رسیدن به نتیجه اول گوگل برای کلمه ای همانند ” لباس” اشتباه است؟! دلیل آن را در پاراگراف زیر مطالعه فرمایید:

کلمات کلیدی کوتاه و ضررهای آن

اکثر کارفرماها و کسانی که از خانواده سئو نیستند، گرایش به انتخاب کلمات کلیدی کوتاه دارند. فکر می کنند با رسیدن به آن ها کل صنعت مورد نظرشان را تحت تسلط خود قرار می دهند. این در حالی است که موضوع کاملا برعکس می باشد. و هر سایتی که بتواند در کلمات و عبارات کلیدی طولانی رتبه کسب کند می تواند لیدر بازار شود. پس به دلایل زیر از کلمات کلیدی کوتاه استفاده نمی کنیم :

1- کلمات کلیدی کوتاه منظور جستجو کننده را بیان نمی کنند :

لطفا خودتان چند لحظه این سوالی که می پرسم را در ذهنتان تصور کنید :

کسی که در گوگل عبارت لباس را تایپ می کند به دنبال چیست ؟

آیا این فرد به دنبال لباس مردانه است ؟ یا لباس زنانه ؟ یا لباس بچه گانه ! حالا فرض می کنیم دنبال لباس مردانه است. آیا می دانید به دنبال لباس ورزشی هست یا لباس رسمی !؟ آیا می دانید چه برندی مد نظرش هست ؟ چه رنگی می خواهد ؟ تا چقدر می خواهد هزینه کند؟ آیا اصلا با جستجوی این عبارت قصد خرید دارد؟! و هزاران سناریوی دیگر که برای ما و حتی گوگل کاملا گنگ و ناشناخته است. به همین دلیل گوگل معمولا در این مواقع نتایج کاملا متنوع را به جستجوگر پیشنهاد می دهد. و معمولا وقتی عبارات کلی را از گوگل بپرسید ، فکر می کند که شما نمی دانید آن موضوع چیست و پایه ای ترین موارد را در مورد آن پیشنهاد می دهد.

2- مردم با عبارت های کلیدی بلند به خواسته خود می رسند

تحقیقات نشان می دهد که بالای 70 درصد از کاربران از عبارت های طولانی برای جستجو استفاده می کنند. کاربرانی که عبارت های طولانی را جستجو می کنند 2 مزیت بزرگ دارند :

  1. معمولا کاربران حرفه ای هستند و کار شما با آن ها راحت تر است
  2. نیاز خود را به صورت شفاف و دقیق مطرح کرده اند و تنها کافی است که به درستی آن را برطرف نمایید.

کاربرانی که عبارت های طولانی را جستجو می کنند در عمل به عبارتی تکلیفشان با خودشان روشن است. با کمی بررسی می بینید که همین هدفمندی چقدر می تواند به رشد کسب و کار شما کمک کند. اگر سایت شما در یک کلمه کلیدی کلی بالا بیاید ، حجم زیادی از تلفن و سوال به سمت شما سرازیر می شود. سوال هایی که هیچ کدام به هم ربط ندارند و تنها وقت و نیروی شما و تیمتان را می گیرد. در حالی عبارت های کلیدی طولانی کاملا برعکس این موضوع هستند.

یک مثال واقعی در انتخاب عبارت های کلیدی طولانی

فردی که عبارت ” خرید باکس گل رز در تهران ” را جستجو می کند کاملا هدفش مشخص است. نوع گل و سبک گل آرایی آن را انتخاب کرده است. حتی شهر خود را هم مشخص کرده است و از طرفی اعلام کرده است که قصد خرید دارد! در این شرایط تنها کافی است که شما سایتی داشته باشید که به خوبی باکس های گل متنوع را با قیمت های مناسب به او نشان دهد! فروش شما بدون دردسر آغاز می شود. بر فرض که این فرد با شما تماس هم بگیرد یک سوال کاملا مربوط می پرسد. مثلا ممکن است بپرسد اگر الان سفارش دهم تا چه ساعتی به دستم می رسه!؟

استراتژی مناسب در انتخاب کلمات کلیدی برای شروع کار

اگر شما می خواهید سئو سایت خود را انجام دهید و یا حتی به یک فرد متخصص بسپارید بهتر است استراتژی زیر را در نطر بگیرید.

بهترین راه انتخاب چندین عبارت کلیدی طولانی هدفمند می باشد که در آن ها رقابت کمی است . برای مثال شما ده عبارت 3 تا 5 قسمتی را انتخاب می کتید و بر روی سئو آن ها فعالیت می کنید. حتی اگر هر کدام از این عبارت های برای شما 50 بازدید کننده در ماه بیاورند ، بسیار ارزشمندتر است از یک کلمه کلیدی کوتاه که 500 ورودی در ماه برای شما بیاورد. این موضوع دلایل مختلفی دارد که در زیر به آن ها می پردازم.

در ابتدا سایت شما اعتبار کمی دارد و نمی تواند در کلمات کلیدی کوتاه و پر رقابت رتبه بگیرد!

امکان ندارد یک سایت که از اعتبار کمی برخوردار است بتواند در کلمات کلیدی کوتاه و پر رقابت رتبه بگیرد. ولی همین سایت می تواند با حمله به هدف های طولانی که حتی رقیب های بزرگ به آن ها توجه نکرده اند ، به رتبه های خوبی برسد. همین موضوع باعث می شود که اعتبار سایت شما به تدریج افزایش پیدا کند. و هنگامی که به این روند ادامه دهید حتی می توانید در کلمات کلیدی کوتاه هم رتبه بگیرید.

سرمایه گذاری اولیه روی کلمات کلیدی کوتاه ریسک بسیار زیادی دارد

فرض کنید شما بودجه سئو خود را به جای اینکه روی 10 عبارت طولانی هدفمند سرمایه گذاری کنید ، روی یک یا دو کلمه کوتاه سرمایه گذاری کنید. حال اگر به هر دلیلی شما رتبه خود را از دست بدهید شما کل هزینه ای که انجام داده اید را زیر سوال برده اید! در حالی که اگر روی عبارت های طولانی سرمایه گذاری کرده بودید و حتی 2 تا از آن ها رتبه خود را از دست می دادند ، باز هم شما 8 عبارت کلیدی داشتید که از آن ها ورودی دریافت می کردید.

در این مقاله قصد داشتم برای افرادی که به تازگی با دنیای شگفت انگیز سئو آشنا شده اند ، یک ذهنیت درست ایجاد کنم. مطمئن باشید که اگر به قسمت انتخاب کلمات کلیدی مناسب اهمیت دهید و وقت کافی برای آن بگذارید به موفقیت های شگفت انگیز دست پیدا خواهید کرد. فراموش نکنید که این مرحله قبل از شروع سئو سایت انجام می شود. و این شعر برای افرادی که این قسمت را به درستی انجام نمی دهند مصداق دارد : خشت اول گر نهد معمار کج | تا ثریا می رود دیوار کج !

سایر مطالب