آموزش یافتن بهترین کلمات کلیدی

به اشتراک گذاری پست

آموزش یافتن بهترین کلمات کلیدی

آموزش یافتن بهترین کلمات کلیدی

حالا که شما یاد گرفتید که چگونه سایت خود را در نتایج گوگل نمایان سازید ، نوبت به یافتن کلمات کلیدی هدفمند می رسد. در این مرحله ابتدا شما کلمات کلیدی استراتژیک مناسب سایت خود را مشحص می کنید. سپس هدف بعدی استفاده درست از آن ها در محتوای سایت می باشد. به طوری که هم کاربران و هم موتورهای جستجو رضایت کامل را از آن ها داشته باشند.

تحقیق کلمات کلیدی اگر به درستی صورت گیرد ، به شما این قدرت را می دهد که درک درستی از مخاطب هدف خود داشته باشید. و دقیقا بدانید که مخاطب هدف شما به چه صورت محصولات و یا خدمات شما را در گوگل جستجو می کند.

تحقیق کلمات کلیدی به شما داده های ارزشمندی خواهد داد که می توانند به سوالات شما پاسخ دهند. به سوالاتی مانند :

 • مردم در حال جستجوی چه چیزی هستن؟
 • چند نفر از آن ها به جستجوی یک مورد خاص پرداخته اند
 • به چه صورتی به دنبال پاسخ درخواست های خود هستند؟ ( صوت ، فیلم ، pdf ، مقاله ، و… )

در این درس از آموزش های سئو شما با ابزارهای و استراتژی های مناسب برای کشف کلمات کلیدی هدفمند آشنا خواهید شد. همچنین تاکتیک هایی را یاد خواهید گرفت که باعث می شوند از کلمات کلیدی ضعیف دوری کنید تا بتوانید یک محتوای قوی تولید کنید! زمانی که شما متوجه می شوید مخاطب هدفتان به چه صورت جستجو می کند ، به یک دنیای کاملا جدید از سئو وارد خواهید شد.

قبل از شروع یافتن کلمات کلیدی این سؤالات را از خود بپرسید

شما تنها در صورتی می توانید به یک کسب و کار از طریق سئو کمک کنید که ابتدا درک کاملی از چند سوال در ذهن خود داشته باشید.

 1. ابتدا باید به صورت کامل درک کنید که آن ها چه کسب و کاری دارند؟
 2. سپس باید متوجه شوید که مشتریان آن ها چه کسانی هستند؟
 3. در نهایت اینکه هدف آن ها چه می باشد؟!

بسیاری از افرادی که می خواهند روی سئو سایت خود کار کنند ، این مراحل را نادیده می گیرند! به دلیل اینکه تحقیق کلمات کلیدی یک پروسه زمان بر است. البته اگر به درستی انجام شود ! حالا سوال من از این دسته از افراد این است که چگونه می خواهند در رتبه های بالای گوگل حضور پیدا کنند زمانی که نمی دانند بر روی چه کلمه یا عبارت کلیدی باید کار کنند! و یا بدتر از آن اینکه با یک تحقیق سریع ، چند کلمه و عبارت کلیدی را مشخص می کنند.  در حالی که حتی اگر در آن کلمات به صدر نتایج گوگل هم برسند برایشان فایده ای نخواهد داشت. پس لطفا بحث یافتن کلمات کلیدی را جدی بگیرید! آن هم به صورت علمی و هدفند تا از صرف وقت و هزینه بیهوده جلوگیری نمایید.

خیلی وقت ها پیش می آید که شما فکر می کنید فلان کلمه کلیدی برای کسب و کارتان مناسب است ، در حالی که در واقعیت این طور نیست و مخاطبان شما با یک کلمه کلیدی دیگر به دنبال شما می گردند. تمرکز بر مخاطبان و یافتن آنچه واقعا استفاده می کنند ، بسیار به موفقیت کمپین شما کمک خواهد کرد. شما باید در یافتن کلمات کلیدی از سیستم تفکر بر مبنای صفر استفاده کنید. باید فکر کنید که شما هیچ چیز نمی دانید و الان آمده اید تا آن ها را کشف کنید. آن موقع است که موفق خواهید شد.

مثال واقعی برای یافتن کلمات کلیدی هدفمند

برای درک بهتر این موضوع یک مثال برایتان بزنم . فرض کنید دوست شما که به تازگی یک مغازه بستنی فروشی راه اندازی کرده ، درباره سئو سایت و راه های جذب مشتری از طریق آن شنیده است.  حال از شما که یک متخصص سئو هستید می خواهد که کمکش کنید تا درباره نحوه جستجوی مشتریانش بیشتر بداند. شما برای کمک به او و ارائه خدمات سئو باید در ابتدا سوالاتی از خود بپرسید:

 • مردم به دنبال چه نوع بستنی هایی هستند؟
 • چه کسانی معمولا برای بستنی به صورت آنلاین جستجو می کنند؟
 • چه زمانی مردم برای بستنی جستجو می کنند؟
 • آیا جستجو ها بیشتر به صورت فصلی صورت می گیرد؟
 • مردم به چه شکل و با چه عباراتی بستنی را جستجو می کنند؟
 • آیا بیشتر جستجو کنندگان با موبایل خود این کار را انجام داده اند؟
 • چرا مردم در اینترنت به جستجوی بستنی می پردازند؟
 • آیا به دنبال خرید اینترنتی آن هستند؟
 • آیا تنها برای آگاهی از انواع آن جستجو می کنند؟
 • آیا به دنبال یک بستنی فروشی محلی هستند؟
 • مشتریان بالقوه کجا هستند؟ محلی هستند؟ در سراسر ایران هستند؟ یا بین المللی هستند؟

و سرانجام پس از یافتن پاسخ این سوال ها باید از خود بپرسید که با توجه به این سوال هایی که درباره بستنی وجود دارد، چه محتوایی می توانم تولید کنم که اگر شخصی در اینترنت به دنبال بستنی بود، بهترین پاسخ را به او بدهم. پاسخی که واقعا آن جستجو کننده به دنبال آن است. این روش به شما کمک می کند که بهترین کلمات و عبارات کلیدی هدفمند را پیدا کنید و با تولید محتوای ارزشمند برای آن ، مشتریان را به سمت سایت خود جذب نمایید.

مشتریان شما چه عبارات و کلماتی را جستجو می کنند؟

ممکن است شما بتوانید به راحتی توضیح دهید که شما چه محصول و خدماتی را ارائه می دهید. اما سوال  مهم این است که مشتریان شما به چه صورت به دنبال محصول و خدمات شما هستند! پاسخ به این سوال اولین قدم اساسی و مهم در یافتن کلمات کلیدی کسب و کار شما می باشد.

کشف کلمات کلیدی

ممکن است از همان ابتدا در ذهن شما چند کلمه کلیدی مد نظرتان باشد . احتمالا آن ها نام محصول ، خدمات و یا نام برند شما می باشند. تمامی این کلمات و عبارات ، گزینه های مناسبی هستند. شما می توانید هر کدام از این کلمات و عبارات را در کیورد پلنر ( keyword planner ) تایپ کنید و از میزان جستجوی ماهانه آن ها مطلع شوید. علاوه بر آن با کمک این ابزار می توانید کلمات کلیدی مشابه را هم کشف کنید. در مرحله بعد ما به صورت عمیق وارد این موضوع می شویم و از کلمات و عبارات پیشنهادی این ابزار فوق العاده استفاده خواهیم کرد. اما فعلا می خواهیم میزان محبوبیت کیوردهای مورد نظرمان را ارزیابی کنیم.

یک نکته مهم در مورد ابزار keyword planner گوگل

ابزارهای زیادی برای کشف و پیدا کردن کلمات کلیدی وجود دارند. یکی از بهترین آن ها کیورد پلنر می باشد. دلیل آن هم این است که کمپانی گوگل آن را در اختیار ما گذاشته است. البته ابزارهای مفید دیگری همچون kwfinder وجود دارند. اما نکته ای که درباره همه آن وجود دارد این است که اعداد و ارقام هیچ کدام از آن ها معتبر نمی باشد.

دلیل آن هم فلسفه این ابزارها می باشد. آن ها معمولا برای افرادی که می خواهند در گوگل تبلیغات بدهند ، طراحی شده اند. به همین دلیل اعداد و ارقام آن ها بسیار کمتر از واقعیت می باشد. چون کلیک نتایجی که از طریق تبلیغ ( گوگل ادز ) در نتایج ظاهر می شوند ، بسیار کمتر از نتایج طبیعی ( اورگانیک ) می باشند. به همین دلیل اگر گوگل اعداد و ارقام واقعی جستجو را منتشر کند ، توقع تبلیغ دهندگان بالا می رود و مشکلات خاص خودش پیش می آید. به همین دلیل هر عددی که در آن جا مشاهده می کنید را باید چند برابر در نظر بگیرید.

هدف گذاری درست صفحات برای جلوگیری از کنیبالیزیشن

از همان ابتدا که در حال کشف و انتخاب کلمات کلیدی هستید ، باید مبحث کنیبالیزیشن در کلمات کلیدی را مد نظرتان قرار دهید. حتما مقاله ای که در این زمینه نوشته ام را مطالعه فرمایید. و حتی بهتر است با یک متخصص سئو برای جلوگیری از ” cannibalization ” مشورت کنید. چون این مبحث کمی تخصصی و گیج کننده است و باید تجربه کافی در آن داشته باشد. ولی مفهوم آن به صورت خلاصه به این صورت می باشد :

هر زمان که دو صفحه یا چند صفحه از سایت شما در یک کلمه یا عبارت کلیدی برای کسب رتبه در موتورهای جستجو به رقابت بپردازند ، به آن کنیبالیزیشن می گویند. این موضوع بسیار برای سایت شما مضر می باشد. و باید از به وجود آمدن آن جلوگیری نمایید.

سایر مطالب