سئو چه اهمیتی دارد و برای چه افرادی مناسب است؟

سئو چه اهمیتی دارد و برای چه افرادی مناسب است؟
به اشتراک گذاری پست

سئو چه اهمیتی دارد و برای چه افرادی مناسب است؟

اهمیت سئو

اهمیت سئو سایت برای افراد و گروه های مختلف موضوعی است که به آن توجه خاصی نمی شود. در مقاله قبل فهمیدیم که سئو چیست و چه کاربردی دارد . از طرف دیگر با نحوه عملکر موتورهای جستجو آشنا شدید. حال در این مقاله آموزشی سئو می خواهیم دلیل نیاز ما به سئو سایت را بررسی کنیم. و بررسی کنیم که مخاطبان بهینه سازی سایت چه کسانی هستند.

سئو سایت برای چه افرادی مناسب است ؟

اگر بخواهیم به صورت کلی مطرح کنیم ، باید بگوییم برای هر کسی که وب سایت داشته باشد ، اهمیت سئو سایت غیر قابل انکار است. این سایت می تواند شخصی ، شرکتی ،فروشگاهی ، بلاگ و هر مدل دیگری باشد. فرقی نمی کند سایت شما به چه زبانی نوشته شده باشد. فرقی نمی کند شما از چه سیستم مدیریت محتوا استفاده می کنید. در هر حالت برای داشتن یک سایت موفق به سئو سایت نیاز دارید.

اگر روی می خواهید در صفحه اول گوگل دیده شوید باید بر روی بهینه سازی سایت خود کار کنید. مخصوصا برای دیده شدن در نتایج اول تا سوم !

مخاطبان سئو سایت چه کسانی می باشند؟

معمولا 3 نوع مخاطب اصلی برای خدمات سئو سایت وجود دارد. اهمیت سئو سایت برای این 3 گروه بیشتر از گروه های دیگر می باشد :

  1. تولید کنندگان محتوا
  2. برنامه نویس ها
  3. مدیران کسب و کارها

تولید کنندگان محتوا :

تولید کنندگان محتوا یکی از بزرگترین افراد جامعه هدف سئو می باشند. معمولا آن ها به مسائل فنی کاری ندارند. برایشان مهم نیست که سایت با php نوشته شده و یا با asp ! اکثر مواقع آن ها از یک سیستم مدیریت محتوا مانند وردپرس استفاده می کنند.

ولی در هر صورت کسی که مسئولیت تولید محتوا در فضای وب را دارد ، باید به خوبی با سئوی محتوا آشنا باشد. در غیر این صورت تنها وقت و هزینه آن پروژه از بین خواهد رفت.

توسعه دهنده ها و برنامه نویس ها :

بسیاری ار افراد فکر می کنند که یک برنامه نویس نیازی به دانش سئو ندارد! این تفکر اشتباه محض است. بنده قبول دارم که یک برنامه نویس نیازی ندارد به اندازه یک متخصص سئو از به این دانش تسلط داشته باشد. اما به این معنا نیست که اصلا هیچ چیزی نداند.

توسعه دهندگان وب باید ساختار و معماری سایت را طراحی کنند. به همین دلیل آن ها باید از سئو تکنیکال آگاهی کامل داشته باشند. در غیر این صورت کدهای آن ها بهینه نخواهد بود و این موضوع باعث می شود زحمات سایر افراد تیم به هدر رود!

صاحبان کسب و کارها و مدیران عامل :

سئو سایت یکی از مهمترین و بزرگترین کانال های دیجیتال مارکتینگ می باشد. از طرف دیگر سئو به هیچ وجه ارزان نیست اما بازدهی آن نسبت به هزینه های آن قابل مقایسه نیست. موفقیت در سئو می تواند معادل با موفقیت یک تیم در کسب و کار اینترنتی باید. به همین دلیل حتما باید مدیران کسب و کارها ابتدا درک درستی از آن داشته باشد و به درستی به اهمیت آن پی ببرند.

ممکن است اگر SEO و دستاوردهای آن برای یک مدیر به صورت شفاف نباشد ، از آن دوری کند. و یا حتی ممکن در دام سئوکارهای بلک هت ( black hat ) بیافتد. دلیل آن هم قیمت پایین بلک هت ها می باشد.

تبدیل شدن به یک متخصص سئو

افرادی که در بالا درباره آن ها صحبت کردیم یا صاحب کسب و کار و استارت آپ هستند ، یا کارمند یک شرکت هستند و یا به صورت فریلنس مشغول به کار می باشند. هر کدام از این حالت ها که باشید باید تجربه کسب کنید. سئو دانشی نیست که در آن با خواندن چند مقاله به موفقیت برسید. تجربه و خلاقیت جزء عوامل اصلی آن می باشند.

اگر می خواهید به یک متخصص سئو تبدیل شوید ، باید با تجربه فراوان به درجه ای برسید که توانایی طراحی استراتژی برای پروژه های مختلف را داشته باشید. این کار هم به چند سال تجربه و آپدیت کردن دانش سئو نیاز دارد. تا زمانی که سئو را بر روی یک پروژه واقعی انجام ندهید ، سئوکار نمی شوید.

چرا یه بهینه سازی سایت نیاز داریم ؟

هر کدام از افرادی که نام بردیم پوزیشن های مختلفی دارند و حتی نحوه کار کردن آن ها با هم متفاوت است. اما هدف تمام آن ها مشترک است. هدف کسب مشتری هدف از طریق موتورهای جستجو می باشد.

شرکت ها کارمندهای سئو کار را استخدام می کنند تا به نتیج مورد نظرشان برسند. یک تولید کننده محتوا باید درک درستی از کلمات کلیدی و سئو داخلی داشته باشد. باید از متا تگ عنوان و متا تگ توضیحات را به بهنیه ترین حالت ممکن استفاده کند.

بعضی وقت ها مدیران کسب و کارها به اشتباه یک کلمه کلیدی را انتخاب می کنند! اما باید متخصص SEO باید بتواند آن ها را متقاعد کند که این کلمات گزینه مناسبی نیستند. و از آن طرف بتواند بهترین کلمات کلیدی ارزشمند را برایشان پیدا کند.

چرا فرانت اند دولوپرها باید سئو سایت را درک کنند؟

حتی اگر شما به عنوان یک فرانت اند دولوپر استخدام می شوید ، باید توانایی نوشتن کدهای html ، css و جاوا اسکریپ را داشته باشید. به اصطلاح بتوانید کدهای ” google friendly ” بزنید. این موارد می تواند بر روی افزایش سرعت سایت تاثیر ریادی داشته باشد. از طرفی استفاده از مارک آپ های HTML5 می تواند به درک درست ربات های گوگل ار سایت ، کمک شایانی انجام دهد.

خیلی از توسعه دهنده ها هنوز برای تمام قسمت های سایت از تگ div استفاده می کنند! در حالی که این موضوع تضاد کامل با المان های وب معنای ” HTML5 Semantic Elements ” دارد.

مدیران کسب و کار باید از kpi های سئو آگاه باشند!

عدم شناخت مدیران از دانش و اهمیت سئو می تواند هزینه های سنگینی را به کسب و کارشان وارد کند. اجازه یدهید یک نمونه واقعی برایتان مثال بزنم. یکی از شرکت های بزرگ ایرانی برای سئو سایت خود با یک شرکت بزرگ نرم افزاری قرارداد بستند. این شرکت نرم افزاری هم همانطور که از عنوانش پیداست تخصصی در زمینه سئو نداشتند. به همین دلیل به دنبال یک سئو کار برای انجام این پروژه بودند. سرتان را درد نیاورم . در نهایت پروژه سئو را به بنده واگذار کردند…

عجیب ترین قرار داد سئو !

زمانی که پروژه را برای من توضیح دادند بسیار تعجب کردم ! نماینده کارفرما قراردادی بسته بود که تا آن زمان چنین مواردی را ندیده بودم. در این قرار داد کلمه کلیدی از لحاظ املایی به اشتباه انتخاب شده بود. از طرف دیگر یکی از معیارهای آن ها از سئو ، پایین آمدن رتبه الکسای سایت بود!!! برای مثال به این صورت که تا ماه فلان به این عدد برسیم!

برای این قرار داد یک عدد بسیار سنگین ( تاکید می کنم : بسیار سنگین ) برای مدت چند سال بسته شده بود. اما به دلیل نداشتن دانش کافی کارفرما،  معیارها به بدترین شکل ممکن انتخاب شده بود. برای همین بنده همیشه تاکید می کنم که کارفرما باید حتما فضای کلی سئو را درک کند. این موضوع می تواند با آموزش های سئو ، مشاوره با متخصصان مختلف و یا شرکت در کارگاه های آموزشی انجام شود. اگر خود شخص مدیرعامل هم وقت این کار را ندارد ، باید نماینده شرکت آموزش کافی را ببیند.

سایر مطالب