تاثیر سرعت سایت بر سئو

تاثیر سرعت سایت بر سئو
به اشتراک گذاری پست

تاثیر سرعت سایت بر سئو

سرعت سایت و تاثیر آن بر سئو

سرعت سایت امروزه به یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در سئو تبدیل شده است. دلیل آن هم تغییرات الگوریتم های گوگل می باشد. تغیراتی که تمام وب مسترها و سئو کارها را مجبور کرد که به سرعت سایت در سئو داخلی اهمیت ویژه ای بدهند. تجربه کاربری یکی از مهمترین فاکتورهای گوگل در رتبه بندی سایت ها می باشد. و بهینه سازی سرعت سایت تاثیر مستقیم بر این تجربه کاربری می گذارد.

تصور کنید که شما برترین سایت از لحاظ محتوا و طراحی را در صنعت خود دارید. اما هنگامی که کاربر بر روی آن کلیک می کند باز شدن آن 10 ثانبه طول بکشد! همین موضوع به شدت به تجربه کاربری ضربه می زند. در این حالت ممکن است رقبای شما محتوای ضعیف تر داشته باشند ، اما به دلیل سرعت بالای لود سایتشان گوگل آن ها را در نتایج بالاتر از شما نمایش می دهد. البته موضوع رتبه بندی سایت در نتایج جستجو به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. اما شکی نیست که وزن و تاثیرگذاری سرعت سایت در سئو ، افزایش پیدا کرده است.

سرعت سایت و تاثیر آن بر نرخ تبدیل

با توجه به شواهدی که وجود دارد ، سرعت سایت علاوه بر بهبود سئو ، بر افزایش نرخ تبدیل مشتری تاثیرگذار است. این روزها بازدیدکنندگان بی حوصله شده اند. و می خواهند زودتر به خواسته خود برسند. شاید دلیل آن هم وجود سایت های خوب در زمینه های مختلف باشد.

بازدید کننده به محض اینکه سایت شما دیر باز شود آن را می بندد و به سایت دیگری مراجعه می کند. اما در چند سال پیش اینطور نبود. در آن زمان در بهترین حالت تنها یک یا دو سایت خوب در هر صنعتی وجود داشت . به همین دلیل ممکن بود کاربر صبر کند تا آن سایت باز شود. چون گزینه دیگری پیش روی او نبود. اما امروزه نحوه جستجو و رفتار کاربران به شدت تغییر کرده است و شما باید خودتان را با این موج تغییرات سازگار نمایید.

ایندکس سریعتر و رابطه آن با سرعت سایت

ربات های گوگل برای بررسی هر سایت ، یک زمان مشخص را اختصاص می دهند. به آن کرال باجت ( crawl budget ) می گویند. حال با وجود این موضوع اگر سرعت لود صفحات شما پایین باشد ، هنگام مراجعه ربات به سایت شما با مشکل مواجه می شوید. مشکل اینجاست که در این تایم مشخص صفحات کمتری را می توانند بررسی و ایندکس کنند. و همین موضوع بر سئو سایت شما تاثیر منفی می گذارد.

راه کارهای افزایش سرعت سایت در راستای بهبود سئو

در زیر به چند موردی اشاره می کنم که می توانند به بهبود سرعت سایت شما کمک کنند. معمولا اکثر آن ها به سئو تکنیکال سایت شما مربوط می شوند و باید حتما آن ها را جدی بگیرید. مطمئن باشید تاثیر آن را در بهینه سازی سایت خود مشاهده خواهید کرد. اگر خودتان توانایی اجرا موارد زیر را ندارید ، بهتر است از یک سئو کار درخواست نمایید. چون بعضی از تغییرات زیر در صورتی که به درستی انجام نشوند ، می تواند بر نمایش درست سایت شما اثر بگذارد.

طراحی و کدنویسی درست سایت

کدنویسی درست و بهینه سایت می تواند تاثیر بسیار زیادی در سئو و سرعت سایت شما داشته باشد. به همین دلیل کدنویسی و ساختار سایت مهم است. اگر از تمپلیت های آماده استفاده امی کنید به ساختار آن و بهینه بودن آن توجه ویژه ای داشته باشید. افزایش سرعت سایت وردپرس می تواند با پلاگین های آماده تا حد زیادی بهبود یابد.

اما حتما قبل از خرید تمپلیت به عوامل تاثیرگذار توجه کنید. چون تجربه نشان می دهد بسیاری از تمپلیت هایی که از نسخه اصلی به فارسی تبدیل شده اند ، بسیار کند می شوند. و دلیل آن هم می تواند به فاکتورهای مختلفی بستگی داشته باشد. از جمله اضافه شدن درخواست هایی که به سرور می فرستند . و یا تغییراتی که در آن ایجاد می نمایند. به همین دلیل فارسی سازی درست قالب بسیار می تواند به شما در این مسیر کمک نماید.

استفاده از تصاویر بهینه شده

خیلی وقت ها شاهد این هستیم که مدیران سایت ها اکثر عوامل فنی تاثیرگذار بر سرعت سایت را بهبود بخشیده اند ، اما هنوز هم سرعت وب سایت مشکل دارد. با یک بررسی ساده منوجه می شویم که دلیل آن تصاویر سایت می باشد. این موضوع معمولا با سهل انگاری تیم تولید محتوا ایجاد می شود. شما حتما باید به تیمی که تولید محتوای شما را به عهده دارند آموزش های لازم را در زمینه بهینه سازی تصاویر بدهید.

بعضی از تیم ها ممکن است برای کنترل این کار از یک فرد جدا استفاده نمایند. ولی بعضی دیگر به تولید کننده محتوا دسترسی مستقیم برای گذاشتن مطالب می دهند. هر کدام از این حالت ها که باشد باید تصاویر شما به صورت کامل بهینه شده باشند. در یک مقاله کامل نحوه درست بهینه سازی تصاویر را آموزش خواهم داد.

بهینه سازی سرعت سایت با استفاده درست از کش کردن فایل ها و عکس ها

استفاده درست از کش ( Cache ) می تواند تاثیر زیادی بر بهبود سرعت سایت شما بگذارد. در این حالت باید ابتدا بدانید که فایل ها و عکس های مختلف سایتتان هر چند وقت یک بار تغییر می کنند. سپس با استفاده از یک سری از دستورات ساده به آن ها زمان می دهید. بعد از این اقدام زمانی که کاربر برای اولین بار وارد سایت شما می شود این فایل ها به صورت کش در مرورگر او باقی می ماند. و دفعه بعد که به سایت شما وارد می شود دیگر نیاز به دانلود آن ها نیست. همین موضوع به شدت سرعت لود سایت شما را افزایش می دهد. و از طرف دیگر استفاده از منابع سرور شما را کاهش می دهد.

استفاده از Gzip بر روی سرور سایت

هنگامی کاربر وارد سایت شما می شود ، مرورگر یک درخواست به سرور شما ارسال می کند. حال اگر سیستم فشرده سازی Gzip بر روی سایت شما فعال باشد ، فایل ها به صورت فشرده برای مرورگر شما ارسال می شوند و سپس باز می شوند. همین عامل باعث کاهش حدوذ هفتاد درصدی حجم فایل های ارسالی شما به مرورگر می شود. حتما دقت کنید که Gzip روی سایت شما فعال باشد.

فشرده سازی فایل های HTML ، css و javascript

معمولا برنامه نویس ها برای خوانایی بیشتر کدهایی که تولید می کنند ، از فاصله انداختن بین آن ها استفاده می کنند. همین عامل باعث افزایش حجم فایل ها می شود. شما با استفاده از پلاگین ها و یا سایت های مختلف می توانید فاصله اضافی بین کدها را از بین ببرید. این اقدام را باید بر روی فایل های css ، html و javascript خود پیاده سازی نمایید.

بررسی سرعت سایت

برای بررسی سرعت سایت چندین ابزار بین المللی خوب وجود دارد. یکی از بهترین آن ها ابزار تست سرعت سایت توسط گوگل می باشد. این ابزاری یکی از بهترین گزینه ها می باشد. علاوه بر آن ابزارهایی همچون gtmetrix.com می توانند بسیار مفید باشند.

سایر مطالب