کنیبالیزیشن چیست و چگونه می توان آن را حل کرد؟

cannibalization
به اشتراک گذاری پست

کنیبالیزیشن چیست ؟

کنیبالیزیشن

کنیبالیزیشن موضوعی است که باید آن را جدی بگیرید. در غیر این صورت ضربه سنگینی به سئو سایت شما می زند. کنیبالیزیشن مستقیما روی رتبه بندی شما در نتایج گوگل تاثیر منفی می گذارد.

cannibalization در عمل زمانی اتفاق می افتد که سایت شما در یک کلمه یا عبارت کلیدی ، با چند صفحه مختلف در نتایج ظاهر شود. این مشکل خیلی وقت ها می تواند به صورت ناخواسته اتفاق بیافتد. و معمولا ناشی از ساختار اشتباه معماری سایت ها می باشد. برای مثال زمانی که یک دسته بندی از سایت شما دقیقا با یک صفحه لندینگ پیج از سایتتان ، بر روی یک کلمه کلیدی هدف گذاری شده اند. خیلی وقت ها حتی نزدیک بودن کلمات کلیدی می تواند این مشکل را ایجاد نماید.

از طرف دیگر برای خیلی از سایت ها زمانی این اتفاق می افتد که به دستورالعمل های گوگل احترام نمی گذارند. گوگل به شدت مخالف این موضوع است که شما چند صفحه از سایتتان را برای گرفتن رتبه بهتر ، با یک کلمه کلیدی پر کنید. معمولا افرادی که دانش سئو خود را آپدیت نکرده اند ، از این استراتژی استفاده می کنند. چون در چند سال پیش این اقدامات جواب می داد. ولی امروزه الگوریتم های گوگل پیشرفت شگفت انگیزی کرده اند و با این حرکات اشتباه تنها به سئو سایت خودتان ضربه می زنید.

چرا کنیبالیزیشن در کلمات کلیدی یک مشکل به حساب می آید؟

نکته این است که اگر چند صفحه بخواهند برای یک کلمه کلیدی رتبه بندی شوند، کدام صفحه برای جستجو کنندگان مناسب تر است!؟

هنگامی که ربات های گوگل در سایت شما به خزش می پردازند ، مشاهده می کنند که چندین صفحه مختلف برای یک کلمه کلیدی “مرتبط” وجود دارند. اما گوگل مجبور است از بین این صفحه ها ، با ارزش ترین گزینه را انتخاب کند.

برای مثال خیلی از افراد هنگامی که سایت خود را با 2 نتیجه چهارم و پنجم در صفحه اول نتایج گوگل مشاهده می کنند ، بسیار خوشحال می شوند. در حالی که نمی دانند اگر این مشکل را برطرف کنند حتی ممکن است بتوانند نتیجه اول یا دوم شوند و CTR بیشتری دریافت کنند. سخت در اشتباه هستید اگر انتظار داشته باشید که با این استراتژی ، ارزش سئو سایت خود را ارتقاء دهید. با این کار در عمل علاوه بر اینکه ارزشی برای سئو سایتتان ایجاد نکرده اید ، بلکه فرصت های موجود را از خودتان گرفته اید. حتما سعی کنید مقالات به روز شده سئو سایت را مطالعه کنید تا از این مشکلات دوری کنید.

چند دلیل مهم برای دوری از cannibalization

نرخ تبدیل : چرا وقت و انرژی خودمان را تلف کنیم؟! آن هم بر روی صفحات مختلف یک سایت که همگی هدف مشترک دارند . بدون شک یکی از این صفحات نرخ تبدیل بهتری دارد. پس تمام تلاش و تمرکز شما باید روی همان صفحه باشد.

کیفیت محتوا : بدون شک اگر چند صفحه را با یک کلمه کلیدی هدف بگیرید ، محتوای آن ها خیلی به هم نزدیک می شوند. این موضوع باعث می شود که صفحات شما در معرض خطر محتوای تکراری قرار گیرند. و حتی اگر جزء محتوای تکراری به حساب نیایند به دسته محتوای کم ارزش می روند. این موارد به سایت ما ضربه می زنند و دیگر به عنوان یک مرجع در زمینه کاری خود شناخته نمی شویم.

بک لینک : بدون شک دریافت لینک از سایت های دیگر اگر به درستی انجام شود ، بر روی بهینه سازی سایت شما تاثیر مثبت می گذارند. حال تصور کنید که شما برای یک مفهوم واحد ، چند صفحه در سایتتان ایجاد کرده اید. بنابراین لینک هایی که دریافت می کنید بین آن ها پخش می شوند. در حالی که به راحتی می توانستید با تمرکز بر روی یک صفحه در آن مفهوم کلیدی جایگاه مناسبی کسب کنید.

چگونه می توانیم مشکل کنیبالیزیشن را حل کنیم ؟

استفاده از تگ کنونیکال

شما حتما باید استراتژی مناسب برای انتخاب کلمات کلیدی داشته باشید. باید سعی کنید برای هر صفحه از سایت خود تنها یک کلمه کلیدی را مورد هدف قرار بدهید. اگر به دلیلی مجبور شدید چند صفحه بسیار نزدیک به هم داشته باشید ، حتما از تگ کنونیکال استفاده کنید. با استفاده ار این تگ برای گوگل مشخص می کنید که کدام صفحه منبع اصلی می باشد.

بعضی ها فکر می کنند که استفاده از تگ کنونیکال به این معنا است که تنها یک صفحه اصلی و کانونی در نتایج گوگل ظاهر می شود. در صورتی که اصلا به این شکل نیست. شما با استفاده از تگ کنونیکال به گوگل می گویید که فلان صفحه ، صفحه اصلی در این زمینه می باشد. اما اگر کاربر عبارتی را جستجو کند که پاسخ آن در صفحه ی کانونی نباشد و در دیگر صفحه های مرتبط باشد ، گوگل آن صفحه را به کاربران نمایش می دهد. حتی با وجود اینکه تگ کنونیکال آن صفحه به صفحه اصلی اشاره کند.

اما با همه این تفاسیر ، شما علاوه بر سئو باید تجربه کاربری را هم در نظر بگیرید. برای کاربران معمولا پراکندگی یک موضوع در صفحات مختلف ، تجربه جالبی نمی باشد. تا جایی که می توانید از صفحه های با محتوای کامل استفاده کنید.

استفاده از ریدایرکت 301

اگر شما در سایت خود با کنیبالیزیشن مواجه شده اید، می توانید از ریدایرکت 301 استفاده نمایید. در این روش ابتدا باید تمام صفحاتی که یک مفهوم مشترک را می رسانند ، پیدا کنید. سپس بهترین نسخه آن را نگه دارید و مابقی صفحات مشابه را بر روی آن صفحه اصلی ، ریدایرکت 301 نمایید. با این کار 2 اقدام مهم انجام داده اید. اول اینکه اعتبار لینک های صفحات کپی را به صفحه اصلی انتقال می دهید . و دوم اینکه کاربران را از سردرگمی در می آورید و مستقیما به سمت نسحه کامل و اصلی هدایت می نمایید.

سایر مطالب