فرآیند سئو را با شنیدن یک پادکست یاد بگیرید!

[powerpress]

 

سلام دوستان ، امیدوارم حالتون خوب باشه. به دومین پادكست آموزش سئو سایت خوش آمدید.

در این هفته می خواهم درباره اجرای درست فرایند سئو سایت صحبت كنم. فرایندی بارها تست شده !

شاید برای خیلی از شما این موضوع بدیهی باشه ، ولی در عمل شاهد این موضوع هستیم كه خیلی ها وقتی بحث سئو سایت می شه ، مستقیم به سراغ تولید محتوا می روند. اما این را بدانید كه سئو كردن سایت به این صورت تنها وقت تلف كردن است.

بسیار مهم است كه یك ساختار درست و قوی برای فرایند سئو سایتتان داشته باشید. این فرآیند باعث می شود تا محتوای شما به درستی بهینه سازی شود و در جلوی راه مخاطب هدف قرار بگیرد. در غیر این صورت تنها خودتان باید از محتوایتان لذت ببرید.

سئو در عمل موضوعی است كه گوگل خیلی كلی و گنگ درباره آن حرف می زند. و اكثر مطالب و آموزش های بین المللی و فارسی در زمینه seo ، بیشتر تجربه شخصی سئوكارهای مختلف می باشد. كه آن ها را در قالب مقاله ، پادكست ، ویدئو و یا كارگاه های آموزشی به علاقه مندان سئو آموزش می دهند.

اما مشكل بزرگ اینجاست كه اكثر افرادی كه می خواهند سئو را یاد بگیرند، پس از خواندن و دیدن فیلم های آموزش سئو كمی گیج می شوند و نمی دانند از كجا شروع كنند و چه اقدامتی برای اجرای فرایند سئو باید بردارند.

این دقیقا موضوعیست كه من می خوام در این پادكست و پادكست های بعدی به شما آموزش دهم.

اگر به یك دید درست درباره فرآیند سئو برسید، بهینه سازی سایت بسیار برایتان لذت بخش می شود. چون دیگر برایتان گنگ نیست و علاوه بر آن می توانید در مدت زمان كوتاه تر و با هزینه كمتر به مخاطبان هدفتان برسید.

فرآیند سئو سایت در 3 مرحله

فرایندی كه می خواهم برای شما بیان كنم به ٣ قسمت اصلی تقسیم می شود. كه شامل تحقیقات ، برنامه ریزی و اجرا می شود.

اولین قسمت فرآیندسئو؛ یعنی تحقیقات ، خودش ٣ زیر مجموعه دارد:

 1.  اولین مرحله آن سوال پرسیدن درباره خودتان و بازار هدفتان می باشد.
 2.  مرحله دوم مربوط به استفاده از ابزارهای ارزشمندی همچون سرچ كنسول و گوگل آنالیتیكس می شود تا به درستی متوجه عملكردتان شوید.
 3.  مرحله سوم هم استفاده از ابزارهای مختلف برای بررسی رقبا می باشد.اجازه بدید درباره هركدام از این موارد كمی عمیق تر صحبت كنم.

پرسیدن سوالات هدفمند و درست

اولین مورد مربوط به سوال پرسیدن درباره خودتان و جامعه هدفتان می باشد. این سوال بسیار مهم است چون با پرسیدن آن متوجه می شوید كه شما چه كسی هستید و چه چیزی پیشنهاد می دهید و چگونه این پیشنهاد را به مخاطبان هدفتان عرضه می كنید.

و از طرف دیگر متوجه می شوید كه مخاطبان شما چه كسانی هستند و چه نیازهای مشتركی دارند؟!

تاكید من برای پرسیدن این سوال ها از خودتان برای این است كه پرسیدن آن ها به شدت به درك شما از مشتریان هدفتان بالا می رود و می توانید به درستی با بهینه سازی سایتتان به آن ها دسترسی پیدا كنید.

هدف ما تنها این نیست كه با چند كلمه كلیدی مربوط به خدمات و یا محصولاتمان بالا بیائیم. قصد ما كشف كردن سفر مشتریان هدفمان است. آن گروهی كه با یك سری خواسته ها و نیازهای مشترك به جستجو در گوگل می پردازند. خیلی از آن ها مستقیم به سراغ خرید محصول و خدمات نمی روند.

بلكه قبل از آن سوالاتی كه در ذهنشان هست را در گوگل جستجو می كنند. و اینجاست كه ما باید با شناخت درست از آن ها و نوع رفتارشان ، قبل از رقبا بر سر راهشان قرار بگیریم و بهترین پاسخ ها را به سوالات آن ها بدهیم.

ما باید به درستی متوجه شویم كه مشتریان بالقوه ما قبل و حتی بعد از خرید محصولات و خدمات ما چه چیزهایی را جستجو می كنند! و این موضوع تنها با پرسیدن سوال های درست و بررسی آن ها محقق می شود.

حتی اگر شما یك بلاگر باشید و در عمل چیزی برای فروش مستقیم به بازدیدكنندگانتان هم نداشته باشید ، باید این سوالات را از خودتان بپرسید.

شما می توانید اطلاعات بسیار ارزشمندی را از طریق این سوالات به دست آورید. من در پادكست های بعدی حتما این موضوع را بیشتر باز خواهم كرد. فعلا بریم سراغ قسمت بعدی…

بررسی عملکرد سئو سایت

مرحله بعدی بررسی اطلاعات موجود درباره عملكرد سایت شما می باشد. ابزارهای زیادی برای این كار وجود دارند. اما ٢ تا از بهترین ابزارهای موجود توسط خود كمپانی گوگل در اختیار وبمسترها قرار گرفته است. یكی از آن ها گوگل آنالیتیكس و دیگری گوگل سرچ كنسول می باشد. البته ابزارهای دیگری هم هستند كه خیلی از آن ها رایگان نیستند ولی می توانند به شما در این راه كمك كنند كه بیشتر درباره آن ها صحبت خواهم كرد.

گوگل آنالیتیكس به شما كمك می كند تا درك درستی از رفتار كاربران در درون سایتتان داشته باشید. با اطلاعاتی كه در اختیار شما قرار می دهد متوجه می شوید پس از ورود كاربر به سایت شما چه اتفاقاتی در آنجا می افتد. مانند رفتار بازدیدكنندگان در صفحات مختلف سایت شما و موارد دیگر …

گوگل سرچ كنسول به شما اطلاعات ارزشمندی درباره قبل از ورود كاربر به سایت شما می دهد. یعنی اطلاعاتی درباره صفحه نتایج گوگل و نحوه عملكرد شما در آن! مانند جایگاه شما در كلمات كلیدی مختلف و تعداد كلیك كاربران بر روی نتایج سایت شما و همچنین اطلاعات ارزشمند زیادی درباره مسائل فنی سایت در اختیارتان قرار می دهد.

خوب بریم سراغ قسمت بعدی …

بررسی رقبا یکی از مهمترین ارکان این فرآیند!

مرحله بعدی مربوط به بررسی رقبا می باشد. چرا ما باید در سئو رقبایمان را بررسی كنیم!؟ دلیل آن بسیار ساده است:

اگر شما در یك مسابقه؛ قصد برتری بر رقیب را داشته باشید، باید شناخت كاملی از او به دست آورید. فرایند سئو هم از این قاعده مستثنی نیست!

در سئو باید بدانید رقبای شما در كجاها رتبه گرفته اند. صفحات اصلی آن ها كدام هستند؟! روی چه كلمات و عبارات كلیدی فعالیت می كنند.

برنامه ریزی سئو با توجه به اطلاعات به دست آمده

پس از انجام درست و با دقت این تحقیقات به مرحله بعد می رویم. یعنی برنامه ریزی فرایند سئو ! حالا دیگه نوبت اینه كه با اطلاعات به دست آمده ، یك برنامه ریزی دقیق و مدون داشته باشیم. این مرحله خودش شامل ٥ زیر مجموعه می باشد:

 • در اولین قدم باید لیست كلمات كلیدی هدفتان كه می خواهید با آن ها در گوگل رتبه بگیرید را آماده نمایید.
 • مرحله دوم بررسی تعداد جستجوی كلمات هدفمان می باشد.
 • سپس در مرحله سوم اطلاعات به دست آمده از مرحله دوم را وارد یك فایل اكسل و یا هر فایل دیگری می كنیم. و علاوه بر ستون های كلمه كلیدی و تعداد جستجو ، می توانیم با توجه به استراتژی خودمان چند ستون دیگر هم در كنار آن ها اضافه كنیم.
 • سپس با توجه به مرتبط بودن این كلمات و عبارات كلیدی به محصول و یا خدمات شما و جامعه هدفتان ، آن ها را اولویت بندی می كنیم. باید ببینید شما چه چیزی ارائه می دهید و جامعه هدفتان برای رسیدن به آن چگونه جستجو می كند.
 • پس از این اقدامات نوبت به انتخاب كلمات و عبارات كلیدی مورد نظرمان می رسد. كلماتی كه می خواهیم در آن ها رتبه بگیریم. با این كلمات باید یك نقشه محتوا درست كنیم. باید بررسی كنید كه آیا آن ها را قبلا در سایت و وبلاگ خود هدف گذاری كرده بودیم یا نه !

اگر از قبل برای آن كلمه یا عبارت ، صفحه ای طراحی كرده بودیم ، تنها باید به بررسی مجدد و بهینه سازی آن بپردازیم.

اگر هم كلمه كلیدی به دست آمده جدید بود و تا به حال آن را هدفگذاری نكرده بودیم، باید در لیست برنامه محتوایی خودمان قرار دهیم و آن را به صورت درست و در جای درست به سایتمان اضافه كنیم.

اجرای درست این برنامه ریزی بسیار مهم است. خیلی از افراد وقتی كلمات كلیدی سایتشان مشخص می شوند، آنها را داخل چند مقاله می اندازند و فكر می كنند كارشان دیگر تمام شده! و بعد از آن هر روز در گوگل آن كلمات را جستجو می كنند و منتظر هستند كه گوگل محتوای آن ها را به عنوانی برترین محتوا در آن زمینه تشخیص دهد! نه دوستان ، از الان بدونید كه سئو اینطور نیست و اگر شما به این سبك فكر می كنید حتما به آموزش سئو نیاز دارید.

علاوه بر اجرای درست تمامی این مراحل ، شما به یك استراتژی سئو برای سایتتان نیاز دارید. و این استراتژی می تونه با توجه به نوع كسب و كار شما و شرایط خودتان و رقبایتان متفاوت باشد. برای طراحی یك استراتژی درست ، خیلی از فاكتورها باید بررسی شود. و اینطور نیست كه یك نسخه واحد برای سئوی همه سایت ها وجود داشته باشد. حتی در میان رقبای یك صنعت هم با توجه به شرایطی كه دارند می تواند متفاوت باشد.

شما باید مطمئن شوید كه برتری خودتان را به صورت شفاف به گوگل نشان داده اید. طبیعاتا این مورد زمانی صورت می گیرد كه بهترین خودتان را به مخاطبان هدفتان نشان دهید. در طول مسیر باید بررسی كنید كه آیا كلمات و عباراتی كه هدفگذاری كردید به درستی انجام شده اند!؟ آیا شما را به اهدافی كه داشتید ، مانند افزایش فروش ، عضویت در خبرنامه و یا هر هدف دیگری كه برای تبدیل بازدیدكنندگان در نظر داشته اید ، رسانده اند!؟

اگر نرساندند دلیل آن چی بوده ؟!

⁃ هدف گذاری اشتباه در كلمات كلیدی
⁃ مسائل فنی مثل سرعت سایت
⁃ محتوای ضعیف شما
⁃ تجربه كاربری غیر قابل قبول
⁃ ظاهر غیر جذاب سایت
⁃ …

و یا كلی دلیل دیگه كه شما باید با سوال های درست آن ها را به صورت كامل زیر نظر داشته باشید.

سئو موفق نیاز به یک محیط قابل اعتماد دارد

علاوه بر این سوال ها همیشه باید از خودتان بپرسید كه آیا یك محیط قابل اعتماد برای بازدیدكنندگانم درست كرده ام !؟

آیا مطالبی در اختیارشان گذاشته ایم كه آن ها را شگفت زده كند؟! مطالبی كه پس از خواندن ، دیدن و یا شنیدن آن ها در ذهن مخاطب این موضوع را شكل دهد كه شما برترین صنعت خودتان هستید!

در این صورت است كه می توانید در سئو سایت موفق شوید.

دوستان فراموش نكنید كه سئو یك ابزاره ! ابزاری كه به ما كمك می كنه كه مشتریان هدف را جذب خودمان كنیم. اما بعد از اینكه از طریق سئو آن ها را جذب كردیم ، نباید دیگر كاری بكنیم؟!

بدون شك باید اقدامات زیادی بكنیم تا بازدید كننده را تبدیل به مشتری كنیم و با بهینه كردن این فرایند، نرخ تبدیل یا همان conversion rate سایتمان را افزایش دهیم. در غیر این صورت نتیجه ای نمی گیریم.

تولید محتوای سئو شده با توجه به نقشه محتوا

خوب رسیدیم به مرحله سوم! این مرحله قراره كه نقشه طراحی شده و لیست كلمات كلیدی كه تا الان به دست آورده ایم را در دست بگیریم و آن ها را پیاده سازی كنیم. در اینجا باید برای كلمات كلیدی مرحله قبل به تولید محتوای سئو شده بپردازیم. و یا اگر قبلا برای آن ها محتوا تولید كرده ایم، تكمیل و آپدیتشان كنیم. محتوای غنی ، ارزشمند ، طولانی و كامل ! محتوایی كه كاربر در هیچ سایت دیگری نتواند به این كاملی مشابه آن را پیدا كند.

البته دوستان بر ندارید برای صفحه Home page یك مقاله ٣٠٠٠ هزار كلمه ای بنویسید! ما در سئو چند نوع صفحه داریم كه در پادكست های بعدی بیشتر درباره آن ها صحبت می كنم. ولی اینجا كه از محتوای طولانی صحبت می كنم، بیشتر محتوای وبلاگ سایت و مقالات مد نظرم هست.

این را هم در نظر داشته باشید كه محتوای ٣٠٠ كلمه ای ، این روزها از دید گوگل یك محتوای ضعیف به حساب می آید. یك زمانی كه میانگین طول محتوای همه رقبا در همه صنعت ها كوتاه بود، همین ٣٠٠ كلمه كارساز بود. اما در حال حاضر محتوای بین ١٠٠٠ تا ٢٠٠٠ كلمه یك محتوای مناسب و قابل قبول است. میانگین سایت هایی كه در گوگل انگلیسی در نتایج اول هستند، معمولا به صورت میانگین ١٧٠٠ كلمه دارند.

البته این به این معنا نیست كه شما فقط قصد پر كردن این تعداد كلمه را داشته باشید. بلكه باید برای خط به خط آن فكر كرده باشید و استراتژی داشته باشید. باید طوری نوشته شده باشد كه علاوه بر خوانایی و روان بودن متن ، مخاطب را تا لحظه آخر نگه دارد. و از طرفی انقدر تفكیك شده باشد كه مخاطبی كه حوصله ندارد ، با خواندن عنوان ها به صورت روزنامه وار، مستقیم به سراغ پاراگرافی كه پاسخش را می دهد برود.

باید كاری كنید كه مخاطب پس از رسیدن به مطلب شما ، اگر در آن لحظه وقت مطالعه مطلب را نداشت، آن را بوكمارك كند. و حس كند اگر همینطوری مطلب را ببندد، چیزی را از دست داده است.

شما باید از ابتدا یاد بگیرید كه محتوا را برای انسان بنویسید. خیلی ها محتوا را تنها به قصد گمراه كردن ربات های گوگل می نویسند. این موضىوع همیشه در سئو اشتباه بوده ، اما این روزها با آپدیت های مكرر گوگل ، یك اشتباه محض است!

همانطور كه قبلا هم گفتم ، محتوای شما باید هم برای انسان و هم برای موتور جستجو نوشته شود. به این معنا كه باید مطمئن شوید كه محتوای شما خوانایی دارد. باید از علائم نگارشی به درستی استفاده كنید. پاراگراف ها را خیلی طولانی نكنید. از عنوان و زیر عنوان ها به درستی بهره ببرید. از بولت پوینت و سایر موارد اگر امكانش هست ، استفاده كنید.

و بسیار مهم است كه كلمات كلیدی را در این عناصر به درستی به كار ببرید تا موتور جستجو به راحتی متوجه شود كه تمركز این صفحه بر روی چه كلمه كلیدی می باشد.

خوب بریم مرحله بعدی …

ترویج محتوا و لینک سازی هدفمند

در قسمت چهارم پیاده سازی، باید به دنبال ترویج محتوای تولید شده باشید و برای آن به درستی لینكسازی انجام دهید.

اینطور نیست كه كار شما پس از انتشار محتوا تمام شده باشید. تازه بعد از آن باید به فكر ساختن بك لینك های هدفمند و اشتراك گذاری مطلب در شبكه های اجتماعی باشید. البته دقت كنید كه این مرحله بسیار حساس است. و باید با یك استراتژی درست و دقیق آن را پیاده سازی كنید. در غیر این صورت حتی ممكن است به ضرر سایت شما شود.

ساختن لینك هدفمند و اصولی علاوه بر اینكه برای شما بازدیدكننده می آورد ، به گوگل اعلام می كند كه افراد دیگری هم به غیر از خودتان به مطلب شما علاقه مند هستند.

در عمل باید این موضوع را در نظر داشته باشید كه تمام این اقدامات باعث می شوند یك سیگنال مثبت به گوگل بفرستید و متوجه شود كه مطلب شما ارزشمند است. و هنگامی كه موتورهای جستجو متوجه شوند كه مردم به مطب شما اهمیت می دهند، آن ها هم به مطلب شما این فرصت را می دهند تا در رتبه های بالاتر قرار بگیرد.

مهندسی معکوس پروسه سئو

خوب ! مرحله آخری كه از شما می خواهم كه انجام بدید، مهندسی معكوس است! پس از اجرای این پروسه بر روی پروژه های مختلف ، باید آن را به دقت بررسی كنید و ببینید چه زمان هایی موفق بودید و چه زمانی شكست خوردید. باید چرایی درون آن را كشف كنید! شما باید فرمول موفقیت در سئو را كشف كنید. پس از كشف آن می توانید آن را در اكثر پروژه هایتان پیاده سازی كنید.

در بهینه سازی سایت هركسی ممكن است فرمول منحصر به فرد خودش را داشته باشد. اصول برای همه یكی است ولی نحوه اجرا ، زمانبندی و پیاده سازی استراتژی سئو ممكن است متفاوت باشد.

زمانی كه شما فرمول خودتان را به یك سند قابل اجرا تبدیل كنید، سرعت و كیفیت كارتان به شدت افزایش پیدا می كند. سپس تنها كافی است آن سند به دست آمده را هر سری بهبود ببخشید و با آپدیت های جدید گوگل سازگار نمایید.

هدف من در این پادكست سئو این است كه به شما یك ذهنیت درست در زمینه سئو بدهم. باقی مسیر را شما باید با آموزش سئو ، اجرای آن و در نهایت كسب تجربه به جلو ببرید.

مشکلی که اکثر افراد در بهینه سازی سایت دارند

مشكل اصلی كه در اغلب افراد قابل مشاهده است ، انجام ندادن تحقیقات لازم و برنامه ریزی بر اساس آن است. آنها مستقیم به مرحله تولید محتوا می روند و اصلا فراموش می كنند كه جامعه هدفشان چه كسانی هستند، رقبایشایشان چه اقداماتی انجام می دهند. و حتی بررسی نمی كنند كه قبلا كدام اقداماتی كه خودشان انجام دادند برایشان مفید بوده و كدام به ضررشان تمام شده!

شما این كار را انجام ندهید. مطمئن شوید كه در حال تولید محتوایی هستید كه كلمه كلیدی هدف آن مشخص شده است. مطمئن شوید كه تمام مراحل را طبق نقشه ای كه برایتان ترسیم كردم انجام می دهید.

در پادكست قبلی ( سئو یک سفر است، نه یک مقصد ) من درباره این حرف زدم كه در سئو باید ذهنیت كمك كردن به مردم را در خود تقویت كنید. باید مطمئن باشید مطلبی كه ارائه می دهید به دانش مخاطب هدف شما اضافه می كند ، به او قدرت می بخشد، پاسخ سوالش را می دهد و در نهایت مخاطب هدف شما را به هدف نهایی كه در ذهنش وجود دارد، می رساند. با این كار شما علاوه بر كمك به سئو سایتتان ، اعتمادسازی هم انجام داده اید. اعتمادسازی و ایجاد حس وفاداری در مخاطبان ، بخشی از پروسه سئو ” seo process “ حرفه ای می باشد.

در پروسه سئو شما ، هم باید اعتماد انسان ها را به دست آورید و هم اعتماد ربات های موتور جستجو ! و این موضوع تنها با پرورش ذهنیت خدمتگزاری به بازدید كنندگان سایت شما صورت می گیرد. سئو بحثی فراتر از مسائل فنی است. این را همیشه در استراتژی خود مد نظر داشته باشید.

چند سوال مهم و چند دقیقه تامل !

خوب ، قبل از اینكه پادكست امروز را تمام كنیم ، از شما می خواهم كه درباره چندتا سوالی كه الان مطرح می كنم، تامل كنید. می خوام مطمئن شوم كه آن ها را به درستی اجرا می كنید.

 • آیا وقتی نقشه بازاریابی خودتان را طراحی می كنید، از خودتان می پرسید كه قرار است به چه كسانی خدمت رسانی كنم؟ آن ها چه نیازهای مشتركی دارند؟ چه سوالی در ذهنشان هست؟
 • آیا شما داده های قبلی خود را بررسی می كنید كه ببینید چه جایگاه هایی در گوگل گرفتید و چه جایگاه هایی را از دست داده اید؟
 • آیا شما رقبایتان را مرتب رصد می كنید تا ببینید برترین محتوا های آن ها كدام است؟ در چه كلمات كلیدی رتبه گرفتند؟ از كجا ها لینك می گیرند؟ و استراتژی آن ها برای جذب مخاطب هدف چی هست؟
 • آیا تا به حال بررسی كرده اید كه كلمه كلیدی مورد نظر شما چقدر به كار شما مربوط است؟ چقدر می تواند به برندسازی شما كمك كند ؟ چقدر می تواند برای شما كسب درآمد كند؟
 • آیا این كلمه ها و عبارت های كلیدی را در نقشه تولید محتوای سئو شده خود قرار داده اید؟
 • آیا شما تا به حال محتوای سئو شده طولانی تولید كرده اید كه واقعا كامل ترین نسخه در بین رقبایتان باشد؟ آیا پس از انتشار آن را در شبكه های اجتماعی به اشتراك گذاشته اید؟ آیا سعی كرده اید برای آن محتوای ارزشمند ، لینك سازی انجام دهید؟

احتمالا شما هم مثل خیلی از صاحبان وب سایت ، تمام این مراحل را به صورت كامل و دقیق انجام نمی دهید. اما مشكلی ندارد. من در این سری از پادكست های سئو قصد دارم در كنار شما باشم تا قدم به قدم مراحل سئو را با هم انجام دهیم. تا شما در مسیر درست seo قرار بگیرید و یك پروسه مستحكم سئو برای خودتان طراحی كنید.

اگر در این مسیر با من همراه باشید هم می توانید خودتان سئو سایتتان را انجام دهید و هم اگر به هر دلیل مایل نبودید، می توانید با آگاهی و شناخت كامل ، خدمات سئو سایت خود را به یك متخصص سئو بدهید.

خیلی ممنون كه تا انتهای مطلب فرایند سئو با من همراه بودید. پادكست بعدی را حتما دنبال كنید چون می خواهم مطالب تكمیلی موضوع امروز را در آن مطرح كنم. برای ارتباط با من ، كافیه كه فرزاد اسماعیلیان را در گوگل جستجو كنید تا به سایت من برسید. خوشحال می شم در لینكدین ، توئیتر و اینستاگرام در كنار شما باشم . به امید دیدار به زودی ، خدانگهدار .