سئو یک سفر است ، نه یک مقصد !

[powerpress]

سلام دوستان ، فرزاد اسماعيليان هستم. خيلي خوش آمديد به اين سري از پادكست هاي آموزشي SEO ! هدف من ارائه پادكست هاي سئو به صورت مستمر مي باشد. پادكست هاي كوتاهي كه به فرايند سئو سايت شما كمك كنند. در اينجا هدف اصلي صحبت كردن درباره الگوريتم ها و يا مسائل فني نيست. بلكه بيشتر مي خواهم به روند درست اجرا كردن سئو بپردازم. مسائلي كه به شما يك ساختار ذهني درست از نحوه اجراي سئو سايت مي دهند و شما را از مسائل حاشيه اي دور مي كنند. چون به نظر من استفاده از تكنيك هاي كلاه سياه در seo يك اشتباه مطلق است و شما را از مسير اصلي منحرف مي سازند. اين موضوع را هميشه به ياد داشته باشيد كه سئو كلاه سياه با فلسفه seo در تضاد كامل مي باشد.

در عوض ، من مي خواهم در مورد كاربرد واقعي seo در كسب و كارها صحبت كنم و مواردي كه در اين سال ها تجربه كرده ام را با شما به اشتراك بگذارم. مزيت اصلي اين پادكست ها اين است كه در آن ها نكاتي مطرح مي شوند كه به راحتي مي توانيد در سايت خودتان پياده سازي نماييد.

در عمل اين سري از پادكست ها طوري طراحي شده اند كه علاوه بر تبادل دانش و تجربه ، كاربردي باشند. يعني شما بتوانيد با شنيدن يك پادكست كوتاه ، يك قدم كوچك سئو سايت خودتان را به جلو ببريد. تا در نهايت با اجراي قدم به قدم هر كدام ، به دستاوردهاي مورد نظرتان برسيد.

1 – بررسی راهنمای گوگل و بیانیه اش درباره سئو

خوب اجازه بديد برويم سر اصل مطلب و اولين قدم كوچك را در راستاي دستيابي به اهداف بزرگ در زمينه سئو ، برداريم. من فكر مي كنم بهتر است اين سفر را با يك نقل قول از گوگل شروع كنيم. مي توانم به جرات بگويم كه اين گفته گوگل ، پايه و اساس استراتژي ها و فرايند سئو من مي باشد. از شما هم مي خواهم كه آن را پايه تلاش هاي خودتان قرار دهيد ، چون بدون شك كمك بسيار شاياني در اين مسير به شما خواهد كرد.

نظر گوگل یا نقل قول گوگل به این صورت است: “بهینه سازی موتور جستجو اغلب در مورد ایجاد تغییرات جزئی در قسمت هایی از وب سایت شما است. وقتی به صورت جداگانه مشاهده می شود ، ممکن است این تغییرات مانند پیشرفت های تدريجي و نامحسوس به نظر برسند اما در صورت ترکیب با سایر اقدامات، آنها می توانند تأثیر قابل ملاحظه ای در تجربه کاربر و عملکرد سایت شما در نتایج گوگل (نتايج جستجوی ارگانیک ) داشته باشند. ”

خوب ، اجازه بديد با هم نگاهي بياندازيم به اين بيانيه گوگل. مي خواهم با هم اين بيانيه را به صورت ريزبينانه بررسي كنيم. به دليل اينكه در آن نكات ارزشمند بسيار زيادي وجود دارد كه بايد به درستي درك و هضم شوند.

خوب اولين موضوعي كه در اين بيانيه به چشم مي خوره ، اشاره گوگل به اين موضوع است كه سئو سايت مجموعه اي از اصلاحات كوچك است. همانطور كه ملاحظه مي كنيد، اين نكته بسيار مهمي است كه بايد از ابتدا آن را به درستي درك كنيد. زيرا گوگل به صورت شفاف اعلام كرده كه سئو موضوعي نيست كه تنها يك بار آن را انجام دهيد و ديگر كاري به آن نداشته باشيد!

سئو سايت يك سفر طولاني مدت است ، نه يك مقصد!

هيچ راه ميانبري براي دستيابي به موفقيت هاي مستمر و پايدار در بهينه سازي سايت وجود ندارد. اينطور نيست كه خود شما و يا مشاور سئو سايت شما يك سري اقدامات را انجام دهد و ديگر سايت شما در رتبه ١ گوگل براي هميشه باقي بماند!

اگر اين ذهنيت را داشته باشيد مطمئنا در زمينه سئو شكست خواهيد خورد و در دام افرادي مي افتيد كه به شما قول و قرارهای تو خالي مانند سئو تضميني را مي دهند!

‏SEO فرایندی طولانی مدت است که شما آن را به مرور زمان اجرا می کنید. شما به صورت مستمر روی سايت خود کار می کنید و تلاش شما باعث بهبود وب سایت یا وبلاگ شما مي شود. و اين موضوع تنها به صورت قدم به قدم صورت مي گيرد.

مورد مهم ديگري كه گوگل به صورت شفاف به آن اشاره مي كند ، تجربه كاربري مي باشد. سئوي باكيفيت ؛ تركيبي هنرمندانه از بهينه سازي سايت براي كاربران و موتورهاي جستجو مي باشد.

شما نمي توانيد بدون درك كاربرانتان ، سئو قوي داشته باشيد. تنها زماني موفق خواهيد شد كه پس از درك نياز بازديدكنندگان ، پاسخي درست به آن ها ارائه دهيد. و اين كار تنها با پشتكار و تمركز بر روي ارائه بهترين پاسخ به نياز آن ها صورت مي گيرد.

نتيجه اين كار باعث مي شود كه مراجعه كنندگان به سايت شما تجربه كاربري فوق العاده از سايت و يا وبلاگ شما داشته باشند و همين امر با توجه به الگوريتم هاي جديد گوگل ( مانند رنك برين ) باعث بهبود سئو سايت شما مي شود.

اگر در اين مسير به دنبال گول زدن الگوريتم هاي گوگل باشيد، مطمئنا درگير بازي گوگل خواهيد شد. شرايط اين بازي به اين صورت است كه حريف ، داور و زمين آن مطعلق به گوگل مي باشد. گوگل براي اينكه جلوي اينگونه اقدامات را بگيرد ، مرتب الگوريتم هاي خودش را آپديت مي كند. البته هدف ديگر آن ارائه نتايج دقيق تر و با كيفيت تر به كاربرانش مي باشد.به همين دليل بدون شك بازنده اصلي اين بازي شما خواهيد بود.

اما در واقع ، هسته اصلی SEO تمرکز بر روی کاربران است . شما بايد اطمینان حاصل کنید که به آنها کمک می کنید و در هنگام مراجعه به وب سایت یا وبلاگ شما تجربه خوبی را برايشان رقم مي زنيد. این موضوع بسیار مهم است و به همین دلیل گوگل به طور خاص در ابتداي راهنمایش به آن اشاره مي كند.

با توجه به مواردي كه مطرح شد ، احتمالاً با اطلاعاتی که شما در گذشته توسط بعضي از مشاورین SEO دريافت كرده بوديد، مغایرت دارند.

متاسفانه برخي از سئوكارها براي اينكه كارفرما پروژه را به آن ها بدهد، واقعيت هاي دنياي سئو را براي كارفرما باز نمي كنند. چون شايد فكر مي كنند كه كارفرما گيج مي شود و پروژه را به شخص يا تيم ديگري مي دهد.

اما اينكار از ديد من بسيار اشتباه است. چون بهترين حالت پياده سازي سئو سايت زماني شكل مي گيرد كه سئو كار درك درستي از جامعه هدف و نيازهاي آن ها داشته باشد. وقتي بدانيد چه كساني به سايت شما مراجعه مي كنند و از طرف ديگر اين افراد به دنبال چه چيزي در سايت شما هستند، مي توانيد بهترين پاسخ را به آن ها بدهيد.

اين امر تنها زماني محقق مي شود كه ارتباط نزديكي بين متخصص سئو و كارفرما وجود داشته باشيد. چون معمولا صاحب كسب و كار است كه خاك آن كار را خورده و به يك بينش درست در آن زمينه رسيده است. البته هميشه هم اينطور نيست و سئوكار بايد تحقيقات خودش را هم به صورت جداگانه انجام دهد.

و باز هم به اين نكته تاكيد مي كنم كه ، سئو سايت يك فرايند طولاني مدت است ! به هيچ وجه به ديد كوتاه مدت وارد آن نشويد.

تا زماني كه كسب كار شما پا برجا هست ، پروسه سئو سايت شما هم ادامه خواهد داشت. اما طبيعتا اگر از همان ابتدا، مسير را درست برويد، براي ادامه راه ديگر سختي ٦ ماه تا ١ سال اول را نخواهيد داشت. و با يك برنامه منسجم مي توانيد به حفظ و ارتقاء جايگاه ها در گوگل ادامه دهيد.

2- نکته مهم در زمینه برون سپاری سئو سایت

و نكته دومي كه در اين پادكست به آن اشاره كردم ، اين است كه شما نمي توانيد به صورت كامل سئو سايتتان را برون سپاري كنيد و توقع داشته باشيد كه مشاور سئو به صورت كامل همه كارها را انجام دهد.

با وجود اينكه مشاوران سئو می توانند بسیاری از کارهای فنی بهينه سازي سايت را به تنهایی انجام دهند ، اما بسيار بهتر است كه صاحب وب سایت به عنوان یک مشاركت كننده فعال در فرایند بهينه سازي وبسايت حضور داشته باشد.

يكي از دلايل مهم اين امر هم علاوه بر شناخت جامعه هدف و نيازهاي آن ها ، قدرت اجرايي صاحب كسب و كار مي باشد. صاحبين كسب و كار در جايگاهي هستند كه مي توانند چشم انداز كسب و كار را مشخص كنند. و پس از مشخص كردن و شفاف شدن آن ، سئو كار ها مسير رسيدن به آن چشم انداز را مشخص مي كنند و با توجه به بودجه و شرايط فعلي آن تيم ، كمك مي كنند تا در بين رقباي موجود و رقباي احتمالي، بهترين مسير را براي رسيدن به آن چشم انداز انتخاب كنند.

3- آیا خودتان می خواهید سئو سایتتان را انجام دهید؟

خوب حالا بريم سراغ نكته سوم ! نكته سوم اين است كه هر كسي مي تواند سئو سايت را ياد بگيرد. دقيقا مثل هر دانش و مهارت ديگري !

و پس از يادگرفتن مي تواند يك پروسه و كمپين موفق سئو براي سايتش برنامه ريزي نمايد. پس مسئله اين نيست كه شما نمي توانيد سئو سايتتان را خودتان انجام دهيد ، بلكه مشكل اينجاست كه آيا شما مي خواهيد اين كار را انجام دهيد؟!

دليل اينكه اين سوال را از شما مي پرسم اين است كه بهينه سازي سايت يك پروسه زمانبر است . و علاوه بر زمان ، نياز به نظم ، پايداري ، تحليل و آناليز مستمر خود و رقبا دارد.

اگر نخواهيد مسئوليت اين مسائل را بپذيريد، در سئو موفق نمي شويد. چون سئو به حوصله و تلاش زيادي نياز دارد.

4 – سئو اصلا آسان نیست ولی ارزشش را دارد !

خوب ، نكته شماره ٤ كه بايد در نظر داشته باشيد اين است كه سئو كار آساني نيست. اگر آسان بود همه آن را انجام مي دادند. اما به جرات مي توانم بگويم كه هر دقيقه اي كه به سئو سايتتان اختصاص دهيد ، ارزشش را دارد. و پاداشي كه دريافت مي كنيد ، ده ها برابر سختي آن ارزش دارد.

اگر سئو را به صورت درست روي سايتتان پياده سازي كنيد، بعد از مدتي متوجه مي شويد كه هزينه زماني و هزينه مالي آن يك سرمايه گذاري بزرگ بر روي كسب و كارتان بوده است و در آن زمان است كه تازه به فكر مي افتيد كه به صورت بسيار جدي تر به اين كانال بسيار مهم ديجيتال ماركتينگ، نگاه كنيد!

و اما نكته آخر اينكه بهينه سازي سايت براي موتور جستجو دقيقا مشابه كاشت بذر و كار روزانه براي رشد و پرورش آن مي باشد. بنابراين مي توان گفت به اقدامات پايدار و مستمر نياز دارد. اين به اين معناست كه شما براي آن بذر زمان مي گذاريد و در نهايت اگر بذر درستي را انتخاب كرده باشيد، ساليان سال به شما ميوه مي دهد. نوع بذر هم دقيقا همان كسب و كاري است كه شما مي خواهيد روي سئوي آن فعاليت نماييد.

اگر بذر پرتقال بكاريد، ساليان سال با يك نگه داري منطقي ، به شما پرتقال مي دهد.

به نظر من سئو موضوعي بسيار فراتر از الگوريتم ها و فاكتورهاي گوگل است. اين روزها seo تبديل به يك ابزار پيشرفته بازاريابي شده است. ابزاري كه هدف اصلي آن كمك به مردم است!

وقتي شما بر روي كمك به مردم تمركز كنيد، خود به خود باعث خلق ارزش براي آن ها مي شويد. و اين باعث مي شود كه تنها به صورت مطلق به آمار و ارقام نگاه نكنيد. چون خيلي از افراد ديدشان به سئو كاملا اشتباه است و معناي سئو را تنها در رسيدن به جايگاه اول گوگل مي بينند. آن هم به هر طريقي كه ممكن است !

اما اگر فلسفه سئو را در ذهنتان با خلق ارزش يكي كنيد ، به موفقيت هاي شگفت انگيزي دست پيدا خواهيد كرد. بايد هدف اصلي شما خدمتگذاري به آن جامعه هدف مورد نظرتان باشد. بايد به اين فكر باشيد كه بازديدكننده سايت شما پس از مراجعه به سايتتان ، كاملا به خواسته خودش رسيده باشد.

اگر نگاه شما به seo به اين شكل باشد، به شما قول مي دهم به دستاوردهايي برسيد كه هيچ كانال ماركتينگ ديگري نتواند انقدر هدفمند و پايدار براي شما مشتري جذب كند. دستاوردي كه مي تواند ساليان سال ادامه داشته باشد و انبوهي از مشتريان بالقوه را به سمت شما بياورد.

يكي از تفاوت هاي اصلي seo با ساير كانال هاي بازاريابي ، مثل تبليغات كليكي و يا بنري اين است كه آن ها تنها به صورت لحظه اي مي باشند. يعني تا هر زمان كه هزينه كنيد ، مشتري به سمت شما مي آورند.

اما سئو براي کسب و کار شما ارزش بلند مدت خلق مي كند. ارزشي كه كسب و كار شما را متحول مي كند.

خیلی متشکرم که امروز به من پیوستید. امیدوارم که پادكست سئو امروز براي شما مفيد واقع شده باشد و من مشتاقانه منتظر هستم که اطلاعات بیشتری را در پادكست هاي آینده به شما ارائه دهم.

اگر هر سوال ، پيشنهاد و يا انتقادي داشتيد تنها كافي است نام من را در گوگل جستجو كنيد ( فرزاد اسماعيليان ) و از طريق سايتم FarzadEsmaeilian.com با من در ارتباط باشيد. از قسمت كامنت هاي همين پست در سايت هم مي توانيد سوالات مربوط به اين پادكست را بپرسيد.به اميد ديدار به زودي…